Lupiči přepadli na Vyškovsku vůz s penězi, vzali kolem 70 milionů

Kolem 70 milionů korun ukradli v noci ozbrojení lupiči u Rousínova na Vyškovsku. Při přepadení vozu s penězi nebyl nikdo zraněn, policie po pachatelích intenzivně pátrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v akci (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Podle jihomoravské policejní mluvčí Petry Vedrové lupiči přepadli vůz bezpečnostní služby včera kolem 23. hodiny na 216. Kilometru dálnice D1 u sjezdu na Rousínov na Vyškovsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní informace o případu loupeže na Vyškovsku shrnuje reportér Jan Herget

Ozbrojení pachatelé tam přinutili zastavit dodávku, která zřejmě patřila bezpečnostní službě Loomis, a ukradli z ní 70 milionů korun. Počet pachatelů ani okolnosti loupeže policie zatím neupřesnila.

„Kriminalisté žádají svědky, kteří si v uvedeném čase všimli pohybu osob nebo vozidel kolem automobilu bezpečnostní agentury, což byla dodávka bílé barvy, aby se co nejdříve obrátili na linku 158,“ vyzvala mluvčí ke spolupráci veřejnost.

Podle bezpečnostního experta Michaly Fábery mohlo k přepadení dojít tak, že auto bezpečnostní služby sjíždělo z dálnice, muselo snížit rychlost a v tom okamžiku mu zablokovalo cestu jiné vozidlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích při převozu peněz mluvil ve Večerním Radiožurnálu bezpečnostní expert Michael Fábera

„Už se několikrát stalo v historii, že auto, které takovou blokaci provedlo, bylo označeno jako policejní. Posádky obrněných vozů obecně mívají pokyny poslouchat pokyny policie, byť ani policii posádka nesmí obrněné auto otevřít. Mají ji následovat do bezpečného místa, ovšem v okamžiku, kdy se z policistů náhle vyklubou lupiči, má posádka opravdu problém, jak dál reagovat,“ vysvětlil Fábera.

Zatím největším loupežným přepadením je podle statistik událost z roku 2002, kdy si zloději odnesli z obrněného vozu 153 milionů korun, které patřily Citybank. Stalo se to v Praze na Evropské třídě a podezřelí jsou členové takzvaného Berdychova gangu.

U Slavkova na Vyškovsku, tedy nedaleko od místa včerejšího přepadení, došlo k podobné loupeži už v roce 2006. Tehdy zmizelo 77 milionů a pachatele se dodnes nepodařilo vypátrat.

Shodou okolností se dnes začal pražský městský soud zabývat případem krádeže 500 milionů korun v budově bezpečnostní agentury G4S v Praze 3. Podle státního zastupitelství peníze ukradl tehdejší zaměstnanec společnosti František Procházka a pomáhal mu jeho známý Milan Čermák. Procházku policie dosud nedopadla, jeho údajný komplic před trestním senátem vinu odmítl.


Zvětšit mapu

Ivan Holas, Jan Herget, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme