Lupiči vykrádali domy, zatímco jejich majitelé spali. Teď je dopadla policie

Moravskoslezští kriminalisté dopadli trojici lupičů z Ostravska, kteří vykradli přes 130 rodinných domků. Od loňského října si je vybírali na fotografických mapách na internetu a do vytipovaných míst jezdili vlakem. Loupili nejčastěji v satelitních městečkách v devíti krajích v Česku. Zatímco obyvatelé spali, brali peníze, šperky nebo elektroniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

Všechny výpravy začínali zloději u počítače. Stačilo jim jen pár pohybů myší po fotografické mapě na internetu, aby si vybrali vhodný, málo zabezpečený dům. Pak si vyhlédli pozdní spoj v jízdním řádu.

Zatímco nic netušící majitelé spali, zloději vyvrtali díru do plastového okna nebo dveří.

„Takže máme tady ve fólii zabalenou vrtačku, baterku, kterou používali k tomu, aby na to místo bezpečně došli, aby provedli vnější obhlídku,“ ukazuje kriminalista Zdeněk Sobotka.

Obličej si přitom schovávali pod černé čepice a před každým lupem se převlékli do pracovních montérek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o dopadení lupičů z Ostravska zjišťovala redaktorka Jana Jeckelová

„Pachatelé znalí práce kriminalistů byli vybaveni oděvem, v jednom oděvu cestovali, druhý přinášeli v batohu s sebou, přezouvali si boty, používali rukavice,“ dodává kriminalista Zdeněk Sobotka.

Brali vše cenné, co jim přišlo pod ruku. Nejčastěji peníze, šperky nebo drobnou elektroniku. „Vzniklá škoda na zařízení a poškození je 4,5 milionu korun,“ říká kriminalista Pavel Václavík.

Trojice s plnými batohy na zádech se pak vydala zpět na vlak, často záměrně oklikou ušli pěšky i několik desítek kilometrů. Během posledního návratu je dopadla policie.

Dva muži skončili ve vazbě a hrozí jim 2 až 8 let za mřížemi. Třetí zloděj, který se zúčastnil jen několika vloupání, je stíhán na svobodě.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme