Lužnice má pro vodáky dobré podmínky, přesto zůstává poloprázdná

Současné sucho se projevuje i na řekách. Některé jsou pro vodáky nesjízdné. Nejméně vody je na Moravě na horním toku Odry a Moravice. Klesla i řeka Morava a Bečva. Na jihu Čech je v řekách naopak vody dost, zato vodáků je na nich málo. Na Lužnici mají turisté strach z následků povodní a komárů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jez na Lužnici | Foto: Jan Rosenauer

Přestože v červnu bylo vody až příliš, v červenci je jí v některých místech málo. Voda opadává rychleji na menších tocích, na velkých je vody zatím dost.

„Málo vody je na plzeňských řekách, ale hlavně v řekách na severní Moravě, například v Odře nebo Opavě je vody už opravdu málo. Tam můžeme projíždět pouze s odřeným kýlem svých lodí,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nesplavných tocích mluvil v Ranním interview Radiožurnálu Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu

Sjízdnost na Vltavě, která je regulována přehradními nádržemi, je v nejvyužívanějším úseku pod Vyšším Brodem dobrá. I Ohře, Berounka a Otava je bez problémů.

„Nejvíce vody je v současné době, zdá se, na Lužnici a Sázavě. Dokonce je i sjízdný spodní úsek Sázavy pod Týncem nad Sázavou,“ informuje Jančar.

„Dneska vás čeká úsek do Majdaleny. Jediné přenášení, které vás čeká, je na jezu Pilař. Poznáte ho, je nad ním lávka. Když potom vyrazíte z Pilaře, tak za nějakých 20 minut je kamenný stupeň a Majdalena,“ říká skupince mladých žen Robert Barták z půjčovny kánoí z Nové vsi nad Lužnicí.

Ženy se chystají na několikadenní sjíždění jihočeské Lužnice. Obavy mají snad jen z jezu Pilař.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vodácích na Lužnici natáčela redaktorka Mária Pfeiferová

„Nebojíme se ničeho, nejméně komárů. Bojíme se Pilaře. Tam ale včas vysedneme, rozhodně nás tam nebude nikdo lovit,“ říká Ivana Hřibová.

I když jsou podmínky dobré, kempy na Lužnici i samotná řeka jsou poloprázdné.

„Počet lidí, se kterými jsem počítal, je poloviční. Spousta lidí volá a říká, že tu máme kontaminovanou vodu. Já říkám, kde na to přišli. Tady nemůže být kontaminovaná voda, vždyť je tu písek, žádné chemičky. Také říkají, že tu jsou komáři. Ti tu byli vždycky a budou. Sice někdy trochu víc a někdy méně. Mohlo to být lepší, ale to je riziko podnikání,“ popisuje situaci Štefan Dunaj z kempu v obci Majdalena.

Pokud se na Lužnici chystáte, k repelentu přibalte i boty do vody. Břehy jsou na některých místech rozbahněné.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová, Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme