Lysá nad Labem hostí první ročník Jiřinkových slavností

Část výstaviště v Lysé nad Labem se proměnila v obří květinový záhon. Až do neděle tu probíhá první ročník výstavy jiřin a gladiolů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřinkové slavnosti | Foto: Michal Trnka

V květinovém aranžmá sice dominují syté odstíny jiřin, najít tu lze i nespočet dalších druhů květin.

„Převládají jiřinky, těch je tu 209 odrůd různých velikostí, barev a tvarů. Ale protože doznívá léto a ještě kvetou mečíky, tak je tu 85 odrůd mečíků a skoro 50 odrůd lilií,“ vysvětluje autor květinové expozice Vlastimil Šindelář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o Jiřinkových slavnostech natáčel v Lysé nad Labem Michal Trnka

Některé odrůdy, jako například jiřina královská, se k nám dováží až z Ameriky, potvrzuje zahradník, který se na květinovém aranžmá také podílel.

„Jiřinek mám asi půl hektaru. Pěstuji asi 350 až 400 odrůd, snažím se vozit z USA novinky a mám i nové věci z Průhonic,“ popisuje pěstitel Jaroslav Koníček.

Jiřinkové slavnosti jsou pokusem o obnovení tradice, která je známá už od poloviny 19. století. Jiřinkové bály tehdy bývaly naprostou samozřejmostí.

„Sice ty původní slavnosti byly spíše na Pardubicku a více ve východních Čechách, ale v podstatě kvůli Labi zapadají i tady do té oblasti,“ vysvětluje Vlastimil Šindelář.

Michal Trnka, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme