Lysá nad Labem oslavuje svoji řeku závodem dračích lodí

Na břehu řeky v Lysé nad Labem je dnes odpoledne rušno. Koná se tam už 11. ročník akce nazvané Slavnosti Labe. Lidé by se měli koupat v netradičních úborech a po řece by se měly prohánět dračí lodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závody dračích lodí na Labi v Ústí nad Labem - Vaňově | Foto: Frederik Velinský

Voda v Labi je od pohledu čistá, a proto je místo u Labe častým cílem mnoha ochlazení chtivých občanů.

Ačkoli součástí oslav mělo být i koupání v netradičních oděvech, nikdo dnes v krasoplavkách nedorazil. Nejen organizátoři nezastírají své zklamání, protože v předchozích ročnících se v Labi koupala například Marge Simpsonová nebo arabský šejk.

Na start závodu dračích lodí se přihlásilo zhruba pět posádek. Jedna z nich je čistě dětská a tvoří ji frekventanti místní mateřské školky Dráček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnosti Labe sledoval v Lysé nad Labem také redaktor ČRo Pavel Pavlas

Lodě jsou 12,5 metru dlouhé, vpředu mají dračí hlavu a vzadu ocas. Jsou zbarvené do žlutozelena. Posádku tvoří 20 pádlujících lidí, kormidelník a bubeník, který by údery do bubnu měl udávat tempo.

Dračí lodě se objevily před více než dvěma tisíci lety v Číně. První novodobá zmínka se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong Kongu, odkud se pak tento sport rozšířil bleskově do celého světa.

Kdo se nebude chtít koupat ani sledovat dračí lodě, může si vyzkoušet veslařský trenažér.

Podobných akcí se chystá hned několik. Zítra proběhne v Mělníce 11. ročník plavby od soutoku Vltavy a Labe směrem do města. Plavba by měla proběhnout na čemkoliv. Sraz je v 17 hodin.

Pavel Pavlas, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme