Lyžařské areály hlásí ideální podmínky, na svazích je i přes metr sněhu

Silný vítr o rychlosti orkánu, popadané stromy, husté sněžení na horách - to jsou obrázky z Česka posledních dnů. Vítr ale zeslábl a podmínky v lyžařských střediscích v Česku jsou teď ideální. Za poslední dny tam připadlo až přes půl metru sněhu a v areálech je teď až metr a půl sněhu. Na hřebenech přetrvává nebezpečí lavin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harrachov - lyžování

Harrachov - lyžování | Foto: Agentura CzechTourism

„Pro sjezdové lyžování jsou podmínky výborné, napadlo nám tady spoustu sněhu. Na hřebenech panuje trochu horší počasí, je tam kolem minus 6 stupňů Celsia, je zataženo, mlha a fouká silný vítr okolo 10 metrů za vteřinu,“ popisuje situace v Krkonoších Jan Doubek z Horské služby ČR.

Silnice jsou do lyžařských středisek propluhované a jejich parkoviště se rychle plní.

I v Orlických horách jsou podmínky pro lyžování ideální. „Podmínky se zlepšily velmi výrazně. My jsme tady už bojovali, sice jely oba areály, ale některé sjezdovky už byly vydřené. Opravdu to bylo na poslední chvíli. Teď máme upraveny všechny sjezdovky a areál by měl být úplně poprvé v letošní sezóně komplet v provozu,“ potvrzuje Petr Prouza z areálu v Deštném v Orlických horách.

V noci na dnešek zde vyjely také rolby na úpravu běžeckých tras.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Jan Doubek z Horské služby ČR.

„Takový ten klasicky okruh Deštné – Bunkrovka - Bukačka – Masarykova chata – Velká Deštná – Luisino údolí a zpátky k čerpací stanici k Deštnému. Sněhu je všude dostatek. Mělo by být všechno upraveno,“ říká Prouza. Upraveny mají podle něj být i všechny navazující tratě.

Dnes už by vítr neměl být tak silný jako v uplynulých dnech, sněžit ale bude i nadále. Podle předpovědí meteorologů by za dnešek a zítřek mohlo napadnout až 20 centimetrů sněhu.

Lyžařská sezóna se konečně rozjíždí také v Beskydech, přestože provoz je na některých místech ještě omezený. Vlekaři ale slibují udělat i nemožné, aby tratí otevřeli co nejvíce. Vyplatí se proto sledovat aktuální informace na internetu.

Beskydy hlásí na sjezdovkách zhruba 40 centimetrů sněhu. Provozovatelé středisek na něj v porovnání s minulou sezónou čekali asi o měsíc déle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Knitl sledoval sněhovou situaci v Beskydech

„Loni – jako předloni vlastně – jsme začali jezdit 3. prosince, už tu byl sníh. Letos to je vlastně první sníh. Tedy sníh už tu byl, ale nedalo se na něm lyžovat,“ potvrzuje Jiří Vala z areálu Kocianka na Čeladné.

První lyžařští nadšenci tam vyrazili na upravené svahy včera večer a dnes dopoledne dorazili také první hosté.

Kouty nad Desnou v Jeseníkách

Na nápor lyžařů se o tomto víkendu chystá také nový ski areál v Koutech nad Desnou v Jeseníkách, který se pyšní první šestisedačkovou lanovkou v Česku.

Podmínky pro lyžování jsou po silném větru a sněžení podle zástupce provozovatele ski areálu v Koutech Michala Kestla fantastické:

„Teď jsme z toho tady všichni nadšeni, protože na sjezdovkách máme přes 70 centimetrů sněhu. Vítr přestal foukat. Podmínky bych řekl naprosto ideální, ladovská zima.“

Přes noc prý nový sníh nepřipadl, ale celou noc jezdily po svahu rolby a urovnávaly ho.

„V Koutek lyžujeme teďka na všech sjezdovkách, čili celý areál je v provozu. Jsou zprovozněné dvě hlavní sjezdovky, které mají přes 2 a půl kilometru délky, což je pro Jeseníky unikát.“

Kestl zároveň dodává, že denně ski areál upraví více jak 25 kilometrů běžeckých tras

Přetrvávající lavinové nebezpečí

Jeseníky a Krkonoše jsou podle Jan Doubka tradiční lavinové oblasti Česka. „Aktuálně zde platí 3. stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice,“ říká. Prý jde o takzvanou nejzrádnější situaci: „Při tomto stupni hrozí samovolný sesuv lavin.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním Radiožurnálu mluvil o novém ski areál v Koutech nad Desnou v Jeseníkách zástupce provozovatele Michal Kestl

Podle Doubka lidé omezovat horské túry nemusí, pokud se budou pohybovat podle návštěvního řádu dané chráněné oblasti nebo národního parku, lze se nebezpečí sesunu vyvarovat: „Doporučoval bych turistům tu trasu předem naplánovat podle mapy a také podle zkušeností členů skupiny.“

„Krkonošský národní park ve spolupráci s horskou službou vymysleli skialpinistické trasy, které jsou k mání právě na internetových stránkách Krkonošského národního parku a tam si lidé mohou svoji trasu naplánovat,“ říká Doubek a dodává:

„Platí několik obecných doporučení - jako nevydávat se do hor sám, minimálně ve třech lidech. Potom bych třeba doporučil mít sebou nabitý mobilní telefon a pak třeba mít sebou náhradní oblečení.“ Doubek také varuje ty, kteří se vydávají na běžecké lyžování na hřebeny Krkonoš nebo na skialpinistické tratě, před požíváním alkoholu.

Lidí jsou prý letos disciplinování a dá se říct, že doporučení dodržují. Horská služba podle Doubka vyjížděla zatím k asi 300 úrazům.

Pavla Dluhoschová, Martin Knitl, Matěj Skalický, Martin Pařízek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme