Lyžování na českých horách komplikuje obleva a déšť

Počasí v těchto dnech lyžařům moc nepřeje, na českých horách je totiž obleva. Na východě Čech se ale i přesto do zimních středisek vydaly tisíce lyžařů. Na Šumavě pak prší a lyžuje se na vlhkém technickém sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pec pod Sněžkou, vlek Javor, lyžaři, lyžování | Foto: Michaela Vydrová

Situace v Krkonoších není zase až tak špatná, jak by se možná dalo v podmínkách současného počasí čekat.

V největším středisku - ve Špindlerově Mlýně - jsou podmínky poměrně dobré. Lyžuje se na technickém sněhu, protože ten netaje tak rychle jako sníh přírodní. Ve vyšších polohách dokonce drobně sněžilo, takže sjezdovky nebyly ani zledovatělé.

Problémy mají spíše níže položené areály a pak také tam, kde nemají umělé zasněžování. Na Horních Mísečkách se ale dnes teploty pohybovaly dokonce pod bodem mrazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na českých severních horách sleduje redaktor Ondřej Vaňura

Z hlediska sjezdového lyžování nemá obleva na návštěvnost zásadní vliv. Nedá se to říci ovšem o všech střediscích. Je to velmi individuální.

Sněhu není o tolik méně než ve stejném období jako v předchozích letech, oblevy jsou totiž začátkem ledna poměrně běžné.

V některých areálech v Krkonoších je tak možná i více lidí než loni, a to proto, že Silvestr byl na začátku pracovního týdne a mnozí si volno protáhli právě až do víkendu.

V areálu v Deštném v Orlických horách je také hlavně technický sníh. Po několikadenní oblevě ho tam mají 20 až 60 centimetrů. V provozu jsou ale všechny vleky a podobná je situace i v Říčkách v Orlických horách.

Podmínky nejsou pro lyžaře ideální ani na Šumavě. Je oblačno nebo zataženo a na většině území je déšť nebo mrholí. Teplota nepřekročí 4 stupně nad nulou. Průměrná výška sněhu na sjezdových tratích je mezi 20 – 40 centimetry převážně technického vlhkého sněhu.

V největším lyžařském areálu na jihu Čech Lipno – Kramolín je v provozu 5,5 kilometru lyžařských tratí.

Počasí zhoršilo situaci i v Krušných horách. Kvůli nedostatku sněhu je většina lyžařských areálů uzavřena. Návštěvníků hor proto ubývá a raději odjíždějí.

Na Božím Daru je v provozu již jen jeden skiareál. Návštěvnost je velmi malá, souvisí to jistě přímo se stavem počasí: od rána prší, fouká ledový vítr a odpoledne vystřídaly déšť zmrzlé krupky. Stav umělého sněhu je špatný a na sjezdovkách jsou vyježděná místa, která se udržují ze zásob technického sněhu.

Z dalších krušnohorských skiareálů jezdí už jen Klínovec či Bublava na Sokolovsku, která však uvažuje o přerušení činnosti.

Přírodní sníh už není v oblasti Krušných hor k vidění, proto běžkaři mají smůlu, dokud se příroda neumoudří a nevrátí se k zimnímu počasí.

Andrea Strohmaierová, Ondřej Vaňura, Mária Pfeiferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme