Máchovo jezero konečně brázdí výletní lodě. Zpoždění zavinila nízká hladina

Výletní lodě už konečně plují po Máchově jezeře na Českolipsku. Vyrazily se skoro tříměsíčním zpožděním, kvůli nízké hladině jezera, které se letos napouštělo. Stále v něm chybí ještě víc než 20 centimetrů vody. Aby mohly lodě s rekreanty vyplout, musel se upravit způsob plavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Rolenc u kormidla | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Na letošní první výletní plavbu po Máchově jezeře přišla zhruba stovka lidí. Loď Máj tento rok vyrazila na hladinu s velkým zpožděním. Důvodem byla nízká hladina vody. Jezero se napouštělo a hloubka dlouho nestačila. Trasa výletních plaveb se ale nezměnila.

„Není změna trasy. Na trase je hloubka, akorát po krajích jezera, kde se přistává, tam je méně vody,” vysvětluje kapitán Václav Rolenc, který brázdí hladinu Máchova jezera už 20 let.

„Lodě mají ponor do metru. Jakmile nastoupí lidé, pak to ještě o 20 centimetrů klesne. Musí se s lodí jinak najíždět," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výška hladiny dlouho neumožnila plout výletní lodí po Máchově jezeře. Konečně se pasažéři dočkali a s nimi i reportér Tomáš Mařas

Někteří z pasažerů si letošní první plavbu nenechali ujít. „Slyšeli jsme to v televizi dnes ráno. Nelenili jsme a vyrazili sem, abychom tu byli. Jsme tu na dovolené a já jsem se na to strašně moc těšila," říká Zdena Hyská z Kadaně, která obsadila jedno z míst na přídi lodě.

Výletní lodě vyjíždí každý rok na konci dubna. Pro provozovatele lodní dopravy je to skoro tříměsíční zpoždění.

Loď pluje do přístaviště | Foto: Tomáš Mařas

„Do ideální hladiny nám stále chybí 25 centimetrů vody. Místní dopravu musíme kvůli tomu upravit," vysvětluje vedoucí společnosti provozující na jezeře lodní dopravu Vladimír Reichert.

„Začneme jezdit pravidelnou lodní dopravu - i když letos ji musíme omezit o jednu zastávku, kde loď opravdu nemůže přistát kvůli nízké hladině," upřesňuje.

Jízdní řád pravidelné dopravy je stejný jako každý rok a nic se nemění. Podle Reicherta jsou finanční ztráty z opožděného zahájení lodní dopravy po Máchově jezeře citelné.

„Ztráty se pohybují v šestimístných číslech. Letos máme ztrátu 24 tisíc pasažerů v porovnání s loňským rokem."

Vyhlídkové plavby i přes sníženou hladinu jezdí. Pravidelná lodní doprava by měla začít jezdit o víkendu.

Letošní první loď na jezeře, loď Máj | Foto: Tomáš Mařas

mkp, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme