Magistrát chce vykazovat bezdomovce z MHD. Azyl mají najít v sociálních centrech

Pražský magistrát chce do zimy otevřít nová sociální centra pro lidi bez domova. Měla by sloužit také jako pomoc pro ty, které z MHD vykáže městská policie kvůli špíně, zápachu a jízdě načerno. Zatím ale není jasné, kde nová nízkoprahová centra vzniknou. Městské části je na svých územích většinou nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Tramvaj se rozjela a lidé, kteří právě nastoupili, ucítili závan ostrého zápachu. Podle prázdných sedaček okolo je jasné, že zdrojem je schoulená postava s igelitkami u nohou. Podobný zážitek budou mít s klesajícími venkovními teplotami cestující stále častěji.

„Bezdomovci v tramvajích nemají co dělat, vždyť akorát smrdí,“ říká muž. „Revizoři jdou akorát po lidech, kteří mají na lístek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Problém s bezdomovci v pražské MHD rozebral Miroslav Petráček

„Mně svým způsobem vadí, kvůli zápachu, kvůli tomu, že jsou špinaví. Ale na druhou stranu o ně není příliš postaráno,“ míní další cestující.

Problém s takovými pasažéry nemívají jen cestující, ale i řidiči. Své zkušenosti s nimi má i tramvaják Zdeněk.

„Musel jsem ho vyhodit. Musel jsem i volat policii. Máme příkaz z podniku, že na ně nemáme sahat. Takže se volá policie, nebo dispečink. Pomohou.“

Praha zvýší počet městských strážníků ve vozech MHD.

„Jezdím na černo. Už léta. Když to stálo korunu, jezdil jsem načerno. Dnes to stojí 24, to si radši dám 2 piva,“ chlubí se Jirka a rozhodně není sám.

Nouzové ubytování pro bezdomovce na lodi Hermes | Foto: Tomáš Adamec

V Praze jsou v současné době asi 4000 lidí bez domova, z toho 1500 žije na ulicích.

„A možná z těch 500 je 200, maximálně 300, kteří žijí v tramvajích a nocují tam. Je to minimální skupinka, ale jsou ti nejviditelnější,“ říká Ludmila Tomešová z pražského Centra sociálních služeb.

Nabízená pomoc

A dodává, že neziskové organizace nabízejí těmto lidem pomoc ve formě osobní hygieny, stravy, oblečení, poradenství nebo ubytování. Takových míst ale zatím není mnoho.

Problémem se začala zabývat pracovní skupina. Je složená ze zástupců magistrátu, dopravního podniku, městské policie a neziskových organizací.

Podle ředitele Centra sociálních služeb Tomáše Jána by měla řešit hlavně možnost pomoci lidem bez domova:

„Pokud se realizuje pouze tato část, že toho člověka vyhodí v zimním období z tramvaje, tak se stane jediné: ten člověk umrzne. Musíme mu navrhnout nějakou adekvátní náhradu. Možnost skrýt se před mrazem, před sněhem.“

Praha počítá s otevřením čtyř nízkoprahových center, která by měla rozšířit stávající nabídku sociálních míst z dosavadních 400 na 700.

S tím ovšem souvisí otázka, jestli budou konkrétní městské části chtít na svém území zařízení pro lidi bez domova. Doposud moc ochoty neprojevily a i proto třeba kotví na Vltavě loď Hermes.

Nouzové ubytování pro bezdomovce na lodi Hermes | Foto: Tomáš Adamec

Miroslav Petráček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme