Majitel domů v Přednádraží pokutu platit nechce. Proti rozhodnutí soudu se odvolá

Majitel domů v ostravské ulici Přednádraží musí zaplatit pokutu třicet tisíc korun. Podle soudu za to, že nevyslyšel výzvu k vystěhování zbylých nájemníků. V budovách stále zůstává více než stovka lidí. Majitel Oldřich Roztočil s pokutou nesouhlasí. Neví totiž, jak by měl obyvatele k odchodu přinutit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze suterénu domu lidé vyklízejí mnoho nepořádku | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

„Jedna věc je, že tady nějaké nařízení je, je platné, a nebylo naplněno. Ale z mého pohledu je prostě nenaplnitelé, proto se chci proti pokutě odvolat,“ vysvětlil Roztočil s tím, že nemohl dělat nic jiného než lidi vyzývat, aby domy opustili.

„Když lidé odsud odejít nechtějí, tak já se tady s nimi nemůžu prát. Můžu je jenom vyzývat. A to jsem dělal a dělal jsem to i v inkriminovanou půlnoc, kdy byl nejzazší termín pro vystěhování,“ řekl Roztočil a zdůraznil, že opravdu neví, jakou mocí by je mohl z domů dostat.

Křik, slzy a nakonec úleva. Verdikt o vystěhování ghetta v Přednádraží vůbec nepadl

Číst článek

Připomněl, že ještě pět dní před tím, než přišlo nařízení o vystěhování, podal na lidi, kteří v domech už v tu dobu bydleli neoprávněně, trestní oznámení. „Do dneška nemám žádné zprávy, jakým způsobem policie postupovala,“ podotkl Roztočil. Na radnici pomoc nehledá, přijde mu to nedůstojné.

Romové se z ghetta v Ostravě zatím stěhovat nemusí. Majitel domů ale dostal pokutu

Číst článek

Situaci každopádně vidí jednoznačně. „Lidé jsou tady neoprávněně. Mně nezbývá, než v tuto chvíli respektovat všechny strany. Pokračuji v tom, aby domy byly vyjmuty ze zákazu bydlení, snažíme se o zapojení vody a jednáme o způsobu, jakým by mohly být domy odkanalizovány,“ dodal.

Madej o Roztočilovi: Je to majitel, který se má starat

Prvotní problém celé věci vidí náměstek primátora Ostravy za ODS Dalibor Madej v tom, že Oldřich Roztočil je vlastníkem nemovitosti a on se tedy musí o své nájemníky postarat.

„Pan Roztočil je vlastník daných objektů, je vlastníkem nemovitosti. Pro každého vlastníka nemovitosti, tak jako pro mě, pro vás, pro všechny občany, kteří nějakou nemovitost vlastní, z toho plynou samozřejmě povinnosti, které musí splnit,“ uvedl Madej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shrnutí dnešního dne v ostravsém Přednádraží včetně ohlasů místních obyvatel a vyjádření majitele nemovitosti Oldřicha Roztočila doplnil ve večerních Ozvenách dne Dalibor Madej, náměstek primátora Ostravy za ODS

Roztočil je podle Madeje tedy ten, který se má starat. Vybírá prý totiž od svých nájemníků peníze na služby, které musí obyvatelům Přednádraží poskytnout. A týká se to třeba už tolikrát zmíněné dodávky vody.

„My jsme vyšli panu Roztočilovi nadstandardně vstříc, protože normální občan města dostane upomínku, potom je s ním dojednán splátkový kalendář, a pokud neplatí, tak se mu voda vypne,“ řekl Madej a dodal:

„Pan Roztočil dostal dva takové splátkové kalendáře, nicméně dodneška je tam dluh 486 tisíc.“

A nejde jen o přívod vody, problémem zůstává i spor o kanalizaci. Město teď proto podává určující žalobu, která má vyjasnit, kdo je jejím řádným vlastníkem.

Ostrava tvrdí, že nefungující kanalizace v ghettu Přednádraží patří státu

Číst článek

Stavební úřad už 3. srpna rozhodl o tom, že se lidé musí z ghetta vystěhovat. Jako důvod uvedl právě nefunkční kanalizaci a špatný technický stav domů. V Přednádraží žilo 44 rodin. Některé se přestěhovaly do zajištěných ubytoven, většina ale své byty neopustila a na místě dále zůstává.

Jakub Šídlo, Matěj Skalický, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme