Majitel domů v Přednádraží požádal o pomoc s vystěhováním nájemníků policii

Vlastník domů v ostravském Přednádraží podal na své nájemníky trestní oznámení. Nevystěhovali se, jak jim to nařídil, přestože jim sám ještě na začátku týdne rozdal na byty smlouvy. Podle stavebního úřadu se ale v jediném domě, který zůstal relativně zachovalý, bydlet nesmí. Není k tomu zkolaudovaný, je bez elektřiny a má špatnou kanalizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé domu číslo 8 v Přednádraží navzdory rozhodnutí úřadů odejít nechtějí | Zdroj: ČTK

Majitel objektu Oldřich Roztočil potvrdil, že chce pomoc policie. „Policie požaduje, abych jim doručil určité dokumenty, což udělám v následujících dnech. Postup policie neumím v tuto chvíli nějakým způsobem ovlivnit nebo komentovat. Šel jsem tam s tím, že mám ve svých bytech lidi, kteří tam nemají co dělat. Je tam zákaz bydlení, který, si myslím, je všeobecně znám.“ říká Roztočil.

V ostravském Přednádraží ale zatím panuje klid. Podle jedné z obyvatelek domu se jim nicméně z pátku na sobotu nepodařilo usnout. Celou dobu prý trnuli, jestli k nim náhodou do bytu nevtrhne právě policie. Žádná razie se nakonec nekonala, i tak byli někteří obyvatelé Přednádraží už po 6. hodině ráno venku. Řezali třeba dřevo do kamen.

„Já jsem to věděla,“ oplakala rozhodnutí majitele Eva Pechová. Až doteď vystěhování odolávala. I když už ve svém bytě dávno nemá elektřinu ani teplou vodu, říká že je tam doma. Teď neví, co bude dál. „Nemáme peníze, nemáme kam jít a co uděláme? Neuděláme nic a do rána venku!“

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském Přednádraží natáčel redaktor Stanislav Janalík

Většina lidí s novou nájemní smlouvou je v šoku. Nakonec se rozhodli, že v bytě zůstanou. „Budeme čekat, co se bude dít. Věřím, že nás tu nechají přes sobotu a neděli. A do pondělí se rozhodne, co bude dál. To už pak nemá cenu tady být,“ podotýká Květa Kratochvílová.

Radnice v centrálním ostravském obvodu nicméně stále trvá na tom, že všechny domy v ghettu Přednádraží jsou neobyvatelné a nikdo v nich žít nesmí. Pomoc posledním nájemníkům, kteří nemají kam jít, teď nabízejí neziskové organizace.

„Poslal jsem různým lidem SMS, ale přes víkend něco sehnat, to opravdu nemám naději. My jsme rádi, že jsme jednu malou rodinku sehnali jeden byt,“ dodává romský aktivista Kumar Vishwanathan. Na ubytovny lidé z Přednádraží nechtějí, protože se bojí úplavice a jiných nemocí. I proto chtějí o pomoc požádat i radnici.

Podle Vishwanathana úřad volné byty má. „Část lidí tady chce být a vyjednávat s Moravskou Ostravou o otevření bytového fondu. To možná bude takový poslední zoufalý krok od nějaké ubytovny,“ uzavírá. Lidé z Přednádraží zvažují, že v následujících dnech půjdou před úřad protestovat.

Ghetto Přednádraží v Ostravě | Foto: ČTK

Kateřina Daňková, Stanislav Janalík, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme