Majitel OKD předloží své plány. O osudu horníků bude jasno na začátku listopadu

Společnost NWR předloží ještě tento týden konkrétní plány, které se týkají těžby uhlí na Ostravsku. Včetně dalšího postupu chystaného útlumu dolu Paskov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Zdroj: ČTK

Zprávu o situaci na všech šachtách dostane od společnosti NWR ostravský krizový štáb v čele s ministrem průmyslu a obchodu v demisi Jiřím Ciencialou.

Ministr slíbil, že 4. listopadu zveřejní výsledek, na kterém se obě strany dohodnou. Spoléhá na to, že dostane dost informací k tomu, aby dlouhá nejistota kolem dolů skončila.

„Postup je takový, že tento týden v pátek by měla být na stole komplexní studie řešení OKD, včetně Paskova. Její součástí budou všechny aspekty – technické, technologické, geologické i otázka zaměstnanosti, převodu zaměstnanců jak z dlouhodobého hlediska, tak toho krátkodobého," řekl Cienciala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jednání ostravského krizového štábu natáčel redaktor Martin Knitl

"Za týden budeme chytřejší. Jak na tom spolupracuje vedení OKD? Já tvrdím, že v této fázi pozitivně, konstruktivně čili dobře,“ dodal Cienciala.

Společnost NWR plánuje důl Paskov zavřít kvůli špatným hospodářským výsledkům. Pokud firmě nepomůže stát, chce důl zavřít ke konci roku 2014. Odboráři ale chtějí, aby byl důl jen zakonzervovaný, aby se v něm mohlo v budoucnu opět těžit. Pod zemí je podle nich minimálně 20 milionů tun kvalitního černého uhlí.

Souběžně s tím bojují horničtí odboráři o platy zaměstnanců a celou kolektivní smlouvu na další roky. Dnes převzali od zprostředkovatele návrh a zítra řeknou, jestli je to cesta k dohodě nebo naopak ke stávce.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme