Majitel pole s technickým konopím si stěžuje na policisty. Tvrdí, že zbili jeho zaměstnance

Dva roky pěstuje společnost vyrábějící přírodní stavební materiály technické konopí u Bukovan na Českolipsku. Sběračům tentokrát přerušila sklizeň akce českolipské policie. Při zásahu podle svědků policisté nevybíravým způsobem napadli některé brigádníky. Policie tvrdí, že muži neuposlechli výzvy a kladli odpor při zajišťování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole v okolí Bukovan na Českolipsku kde se pěstuje technické konopí | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Celou situaci popisuje jeden z brigádníků, který si nepřeje zveřejnit své jméno, ale redakce ho zná. Na levé straně obličeje má několik modřin a šrámů.

„To je z toho, jak mě drželi na zemi a bouchali mi hlavou o kameny. My jsme tady v těch místech seděli a svačili, když policie přijela. Vyskákali a bez rozmyšlení, aniž by si nechali cokoliv vysvětlit, tak vytáhli teleskopické tyče a kasry.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhal zásah policistů při sklizni technického konopí na Českolipsku, se pokoušel zjistit reportér Tomáš Mařas

„Já byl hned na ráně a hned mě začali mlátit. Můj syn, když to viděl tak se ozval, ať mě nechají být. Tak se na něj vrhli, stříkali mu kasr do očí, začali ho škrtit, povalili ho na zem a kopali ho do hlavy."

"Policisté řvali, že si pořádek sjednají sami. Já jim říkal, že si svoje lidi zklidním a není potřeba násilí. Říkal jsem, že pole je legální, že je to technické konopí a že zavolám Honzovi a ten přiveze patřičné papíry a všechno se vysvětlí."

„Já jsem s těmi dokumenty dorazil na místo a narazil jsem na smějící se policisty, dokumenty vidět nechtěli," doplňuje další pracovník Radek Honzátko.

Jan Bešík (vlevo) a Radek Honzátko | Foto: Tomáš Mařas

"Mnoho z těch, kteří tu byli, se sem nechtějí vrátit. Zbude tu konopí na poli. Nic než osobní omluvu od policie nechceme. Ztráta je tu ve stovkách tisíc, ale nebudeme ji požadovat," dodává majitel pole Jan Bešík.

Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové policie přijela prověřit okolnosti sklizně.

„Vzhledem k tomu, že jeden z nich opakovaně neuposlechl výzev policistů a při pokusu o jeho zajištění kladl odpor, použili proti němu donucovací prostředky. Výzev neuposlechl ani jeho blízký příbuzný, který se snažil tento zákrok hrubě narušit.“

„U devětatřicetiletého přestupce použili policisté chvaty a hmaty a přiložení služebních pout. U sedmnáctiletého to byl například slzotvorný prostředek a přiložení služebních pout."

Pytel s technickým konopím | Foto: Tomáš Mařas

Oba muži se podle policie dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který se s nimi projedná ve správním řízení. Policie obdržela stížnost na postup policistů. Ten bude prověřovat odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme