Majitel pozemků zablokoval lidem z Fulneku přístupovou cestu k domu

Dvacet obyvatel bytového domu na okraji Dolejších Kunčic u Fulneku se nemůže dostat autem až k budově. Majitel okolních pozemků totiž zatarasil přístupovou cestu zemědělskými stroji. Dlouhotrvající spor s bytovým družstvem, které budovu vlastní, nevyřešilo ani jednání na radnici. Případ tak zřejmě skončí u soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční uzávěra | Foto: Alena Palečková

Na začátku Dolejších Kunčic odbočuje z hlavní silnice panelová cesta, nad kterou se tyčí třípatrový bytový dům. Po asi sto metrech ovšem stojí brána se zákazem vjezdu.

Teď je otevřená, případnému motoristovi to ale stejně příliš nepomůže, protože hned za zatáčkou je přístupová cesta k domu zastavěna starými zemědělskými stroji. Jediná volná cesta k domu tak vede po relativně prudkém schodišti, jehož kovová konstrukce je pokroucená a prkna jsou celkem vratká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Majitel pozemků zablokoval lidem z Fulneku přístupovou cestu k domu

„Čtyřicet roků tady ta bytovka stojí, normálně se tady jezdilo,“ stěžuje si jeden z nájemníků, který u kůlny vedle příjezdové cesty zrovna opravuje motorovou pilu.

„Jela tady záchranka a hasiči toho starého dědka nesli v plachtě do sanitky, protože tady se nedá projet,“ dodává.

Majitelem pozemků je Kamil Cihlář. Redaktor Českého rozhlasu Michal Polášek se ho pokusil zastihnout v práci, na mikrofon ale mluvit nechtěl. Pouze mu předal stanovisko, které poslal právničce Stavebního bytového družstva Venkov, jemuž dům patří.

V něm Cihlář poukazuje na údajné škody, které mu družstvo provozem domu způsobuje. Příjezd odblokovat odmítá a navrhuje prodej části jiné parcely pro stavbu cesty nové:

„Družstvo zabezpečí odstranění veškerých staveb a přístřešků z okolí domu a zaplatí asanování pozemku a studny u mého domu, které družstvo infikovalo svým septikem s nelegálním volným odtokem do prostoru kolem něj.“

Obyvatelé domu čekají, jak se situace vyvine

Situaci nechtěl na mikrofon komentovat ani předseda představenstva bytového družstva Aleš Slaný. Právník Tomáš Krásný má ale za to, že majitel musí průjezdy aut tolerovat. Stačí, pokud se cesta dlouhodobě používá a původní majitel pozemků s její stavbou souhlasil.

„A za třetí, že tato komunikace činí takzvanou ničím nenahraditelnou komunikační potřebu, což znamená, že neexistuje žádný jiný přístup k nějaké nemovitosti,“ vysvětluje.

Ke shodě zatím nevedlo ani téměř deset jednání s majitelem, a to i za účasti města Fulnek, pod které Dolejší Kunčice spadají.

„Obyvatelům jsme nabídli bydlení v městských bytech, potažmo v domově důchodců, poněvadž tam jsou staří lidé a i nemocní, kteří nemohou chodit,“ potvrzuje nezávislý místostarosta František Schindler.

Všichni obyvatelé domu to ale odmítli a čekají, jak se situace vyvine dál. Jak totiž řekli redaktorovi Českého rozhlasu, stejně by neměli jak odstěhovat nábytek.

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme