Majitel Škodova paláce hrozí pražskému magistrátu až mezinárodní arbitráží

U mezinárodního soudu by mohl skončit spor pražských radních s britským podnikatelem Davidem Maxwellem, kterého se vedení města rozhodlo zažalovat kvůli předraženému nájemnému. Hlavní město by tak mohlo přijít až o desítky milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škodův palác, Magistrát Hl. m. Prahy

Škodův palác, Magistrát Hl. m. Prahy | Foto: Filip Jandourek

Odbory magistrátu hlavního města sídlí ve Škodově paláci už řadu let. O nájemní smlouvě v budově Jungmannově ulici ale pražští radní začali nahlas pochybovat až na sklonku loňského roku.

Kromě toho, že se jim zastaralé prostory nezamlouvají, má být smlouva z roku 2006 pro Prahu velmi nevýhodná.

„Ta cena nájemného i podle znaleckých posouzení je skoro o 50% vyšší, než by měla být. Takže nám jde o vydání neodůvodněného obohacení, a tedy spravedlivou cenu nájemného,“ vysvětlil náměstek pražského primátora Pavel Richter z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o sporu nad Škodovým palácem zjišťovala reportérka Evelyna Kulíšková

Radní budou v rámci žaloby na pronajímatele společnost Copa Retail požadovat na dvacetiletý kontrakt 47% slevu.

Z původní ceny 4 miliardy korun by tak město do roku 2026 zaplatilo zhruba jen polovinu.

Pronajímatel a spolumajitel Škodova paláce David Maxwell ale byl ochoten přistoupit pouze na 35% slevu z nájmu s tím, že oplátkou Praha prodlouží nájem o dalších 15 let, tedy do roku 2041. To si ale město nepřeje.

Praha chce raději nové sídlo

Šest a půl miliardy, které by za další nájemné zaplatilo, by raději investovalo do stavby nového sídla magistrátu. Celou věc tak musí vyřešit soud.

„Naše žaloba nesměřuje na zneplatnění celé smlouvy. Směřuje na zneplatnění cenového ujednání.“

David Maxwell, spolumajitel Guayana Holding, pod který teď spadá vlastník a pronajímatel Škodova paláce, společnost Copa Retail, ale celou situaci vnímá jako nespravedlivou a hodlá se bránit. Podle něj Praha nemá pravdu ani v jednom bodě žaloby, kterou podává.

„Praha zpochybnila vlastnickou strukturu společnosti, ale vlastnictví bylo vždy velmi jasné a doložitelné. Praha platí nájemné 641 korun za metr čtverečný a ne přes 900. Navíc nás viní, že využíváme monopol na kanceláře, ale ten v centru Prahy je mnoho jiných prostor, které mohl magistrát využít.“

"Bude soudní spor"

Stejně tak Maxwell odmítá, že by celková cena nájmu byla přemrštěná. Původní zakázka měla být na víc než 4 a půl miliardy, zatímco Praha má zaplatit kolem 4 miliard.

Radní Richter ale odmítl celou věc dále komentovat: „Nechci se k tomu vyjadřovat. Bude soudní spor.“

Před tím ale pronajímatel Škodova paláce David Maxwell Prahu varuje. Pokud se na jeho stranu nepostaví české soudy, spor povede před mezinárodní tribunál.

„Při prvních setkáních s radními bylo vše v pořádku, byli spokojení, neměli problém s nájmem. A pak najednou kolem Vánoc jsem se z médií dozvěděl, že si chtějí vynutit slevu na nájmu prostřednictvím soudu. Já jsem jen obchodník, který se snaží dělat obchod založený na platných smlouvách. A jsem šikanovaný vedením města. Nelíbí se mi to a budu se bránit,“ popisuje Maxwell.

Pět právnických posudků, které si Maxwell nechal zpracovat, mu prý garantovalo vítězství, které by Praze přineslo desetimilionové ztráty za soudní výlohy a způsobenou škodu. Pokud by naopak uspěla Praha, musela by část magistrátu bleskově přestěhovat.

Dnes v poslední den jednání mezi městem a Copa Retail se obě strany opět na kompromisu nedohodly, a proto Praha žalobu definitivně podala.

Evelyna Kulíšková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme