Majitele bytů a domů na Plzeňsku trápí vlhkost, plísně a úniky tepla

Letošní zima připravila nemilé překvapení řadě majitelů bytů a domů na Plzeňsku. Až díky mrazům zjistili, že jsou jejich příbytky špatně zateplené nebo mají nekvalitní okna. Kvůli tomu se v bytech objevuje nebezpečná plíseň a uniká draze placené teplo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará okna se dají v rámci akce Panel vyměnit také

Stará okna se dají v rámci akce Panel vyměnit také | Foto: Olga Štrejbarová

Právě tento problém potkal Annu Tormovou ze Zbůchu u Plzně. S rodinou se nastěhovala do nově postaveného domku a hned první zimu se ukázalo, že netěsní okna, která mají navíc špatnou izolaci.

„Pokud vám vlaje záclona vedle okna, které by mělo být pětikomorové, a předpokládáte, že to je to nejlepší, co jste si pořídili, tak pak je to velké zklamání,“ říká Anna.

Okna se rosila, voda z nich stékala dolů a ničila dubovou podlahu, teplo utíkalo ven a Anna jen čekala, kdy se v novém domě objeví plíseň. Řešení bylo přitom v nedohlednu, protože dodavatel oken odmítl uznat jakoukoli technickou závadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o problémech s plísní a vlhkostí na Plzeňsku přináší redaktorka ČRo Jana Kosová

„Bylo evidentní, že problém v oknech je. Pak tedy jsem chtěla konkrétní důkaz pro jednání s firmou, protože okna byla samozřejmě v záruce,“ vysvětluje Anna.

Tento důkaz jí poskytlo plzeňské Environmentální informační centrum, které zjišťuje problémy pomocí termokamery a přístroje na měření vlhkosti. Výsledky u Tormových překvapily Václava Švába.

„Ukázala se téměř jako šokující informace, že venku bylo nějakých minus patnáct, a vevnitř na rámech oken, kde by normálně mělo být mezi patnácti a dvaceti stupni, jsme naměřili minus osm, minus deset stupňů,“ vysvětluje Šváb.

Takový argument už pak dodavatel ignorovat nemohl, takže rodině Tormových nabídl řešení.

Problémy v domech a bytech ale nezpůsobují jen špatná okna. V řadě případů je podle Švába na vině nedostatečná tepelná izolace. Někdy si pak za potíže může i sám majitel bytu, když například nevětrá a navíc si suší prádlo.

„Větrat při sušení prádla, při vaření, větrat více, když mám hodně květin, když mám akvária. Větrat ložnici před spaním, a když ráno odcházím do práce, tak zase vyvětrat,“ doporučuje Šváb.

V Plzni se na občanské sdružení Envic, které provozuje Environmentální informační centrum, jen za letošní zimu obrátilo už skoro dvacet zájemců o měření.

Jana Kosová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme