Majitelé bytů se zřejmě vrátí do evakuovaného domu v pražských Holešovicích

Pravděpodobně už dnes se budou moci tři desítky lidí vrátit do svých bytů v komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích. Potvrdit to ale ještě musí městský statik, který dnes prohlédne konstrukci domu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina, který byl evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit | Zdroj: ČTK

V neděli se v luxusní novostavbě ohnulo několik podpůrných sloupů. Podle Metrostavu, který dům stavěl, to mohly způsobit vysoké teploty. Přesné příčiny se ale teprve budou hledat.

Podle znalce z oboru stavebnictví Ladislava Bukovského může být horko jednou z příčin, rozhodně ale ne jedinou. „Může jít o deformaci nosné konstrukce jako takové, nevhodné nadimenzování nebo změnu oproti návrhovému stavu.“

Prozatím firma namontovala železné vzpěry, které dům podpírají. Ještě předtím, než se nájemníci do bytů vrátí, firma zkontroluje, zda nejsou nějaké praskliny uvnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl znalec z oboru stavebnictví Ladislav Bukovský

„Minimálně v obecně přístupných prostorech, jako jsou chodby, se vady neobjevily. Měření, která máme k dispozici, ukazují, že se to od neděle hnulo v desetinách milimetru, což je na hranici přesnosti měření. Zdá se tedy, že by deformace neměly být veliké,“ říká mluvčí Metrostavu František Polák.

Majitelé bytů zatím bydlí v hotelu, který jim zajistil Metrostav. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu.

„V současné době je konstrukce stabilní, nemůže dojít k deformacím. Teď se musí zkontrolovat statický výpočet a návrh konstrukce a následně se navrhne nějaké opatření. Zkoumat své svědomí by měl jak zpracovatel projektové dokumentace, tak i zhotovitel. Zda nedošlo k nějakým změnám oproti návrhům stavby,“ myslí si Ladislav Bukovský. Současně upozornil, že událost navždy ovlivnila hodnotu stavby.

„Čili se s největší pravděpodobností snížila investiční hodnota jednotlivých bytů a stavby jako takové. Je otázka, co se s tím udělá."

Policie už případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme