Majitelé připravují odvoz trosek z požárem zničené Petrovy boudy

Dnešní jednání o Petrově boudě ve Špindlerově Mlýně přineslo první závazné dohody mezi orgány státní správy, památkáři, národním parkem a zástupci majitele objektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Krkonoších shořela Petrova bouda | Zdroj: ČTK

Vlastník musí odklidit ležící suť i ostatní nestabilní části, které hrozí zřícením. Dále pak na základě závazných stanovisek památkářů musí odstranit nevratně poškozené stojící části objektu. Odvážet se má na skládku v Dolní Branné, a to dopravní technikou a způsobem, které určí Správa Krkonošského národního parku.

Vše by mělo proběhnout co nejrychleji, protože už v půlce září může přijít zima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl náměstek pro památkovou péči NPÚ Josefov Jiří Balský.mp3

Projekční příprava nového objektu by měla být hotova do konce roku s ohledem na požadavky odborníků památkové péče. Petrova bouda nadále zůstává zapsanou kulturní památkou.

Památkáři stojí o stavbu repliky, podle nich byla podobnou cestou řada památek obnovena.

„Ve spolupráci s vlastníkem chceme najít takové řešení, kdy pamětní místa budou prezentovaná nějakou formou replikované Petrovy boudy v základních kvalitách, které jsme zadávali, a z důvodu toho, že byla prohlášená za kulturní památku,“ říká náměstek pro památkovou péči NPÚ Josefov Jiří Balský.

Památkáři zvažují žalobu

Památkáři zvažují podání žaloby za to, že Petrova bouda nebyla zajištěna před zchátráním a zničením.

„Jedna věc je, že by se jednalo o trestní oznámení na neznámého pachatele a druhá věc je případná sankce směřující směrem k vlastníkovi, která by byla reakcí na to, že kulturní památka nebyla dostatečně zajištěna a nebylo o ní pečováno, aby nedošlo k tomu, k čemu došlo. To je ale v pravomoci příslušného výkonného orgánu, ale ne Národního památkového ústavu,“ dodává Balský.

Eliška Pilařová, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme