Majitelé psů před pražským magistrátem demonstrovali proti solení chodníků

Majitelům psů se nelíbí, že se v hlavním městě solí chodníky. Proto dnes protestovali před pražským magistrátem. Radní ale tvrdí, že bez soli se v zimě při úpravě chodníků neobejdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psi za doprovodu svých majitelů protestovali před pražským magistrátem proti solení chodníků v zimních měsících | Zdroj: ČTK

Je půl deváté ráno a před pražským magistrátem postává skupinka lidí se psy.

„Pes má popraskané packy, musím mu je mýt a mazat mastí,“ říká jeden z majitelů psů a další se přidává: „Když jde chvilku po posolené ulici, tak začne zvedat jednu nožičku a pak druhou nožičku, musíte ho zvednout a ty nožičky mu umýt, protože ho to pálí.“

Solení chodníků v zimních měsících nedávno schválila městská rada. Podle radního Lukáše Manharta je solení v zájmu chodců:

„Vzhledem k tomu, jakým způsobem ty minulé dvě zimy probíhaly, tak tady došlo k obrovskému nárůstu zranění v důsledku neudržovaných chodníků. V tomto ohledu je pro nás primární bezpečnost občanů hlavního města Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před pražským magistrátem natáčel redaktor ČRo Zbyněk Zykmund

Podle organizátora demonstrace proti solení chodníků Petra Štěpánka ze Strany zelených by se namrzlé a zasněžené cesty neměly ošetřovat chemicky, ale pravidelně uklízet a sypat štěrkem nebo pískem. Sůl prý navíc nevadí jenom psům:

„Chodník není odkanalizován, na rozdíl od vozovky, takže to zatéká do inženýrských sítí, základů budov, poškozuje to omítku, ničí to lidem boty, dělá to solné mapy na botách. Sůl zatéká do zeleně, narušuje osmotickou balanci, strom těžko natáhne živiny, žloutne, má různá poškození, ve výsledku může i uhynout,“ vyjmenovává důvody Petr Štěpánek.

Hlavní město tvrdí, že chemické prostředky používá pouze v extrémních případech na chodnících, které jsou udržovány strojním způsobem.

Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme