Majitelé Růženiny huti se snaží získat dotace na sanaci pozemků i výrobu

Růženina huť ve Skuhrově nad Bělou, kde se vyráběly mlýnky na maso nebo pianové rámy, dnes připomíná rozvalinu. Výrobu tam před lety zničila levná čínská konkurence. Majitelé firmy se však stále snaží o její obnovu. Nejdříve ale bude třeba vyčistit půdu, například od těžkých kovů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Slyšel jsem zvěsti, že majitel shání novou technologii a výrobní program pro závody. Pravděpodobně by je chtěl opravit, i když osobně tomu nevěřím, protože už to je v takovém stavu, že si myslím, že to opravit nepůjde," říká starosta Skuhrova nad Bělou Milan Bárta.

Komplex továrny je v dezolátním stavu. Podle Vladima Peška, který zastupuje současné majitele, se ale demolice nechystá. Naopak. V plánu je rozjet v huti novou výrobu.

„Nejdříve se to musí vyčistit, zkultivovat - nejenom pro oko, ale i pro přírodu - a na základě toho by se tam pak případně mohlo investovat do menší, větší výroby, která by přinesla i další pracovní místa pro Skuhrov," popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnost Růženiny huti ve Skuhrově nad Bělou se zajímala Kristýna Štanderová

A čistit je opravdu co. „Těžké kovy, ropné látky, nějaké polyaromatické uhlovodíky, pécébéčka," vyjmenovává Jiří Unčovský ze společnosti, která v Růženině huti dělala ekologický průzkum.

Takzvaná pécébéčka jsou silně toxické polychlorované bifenyly. A některé polyaromatické uhlovodíky jsou karcinogenní. Majitelé Růženiny huti teď čekají na rozhodnutí ministerstva životního prostředí, kde zažádali o dotaci.

„Všechny nároky Prahy jsme splnili. Veškerá dokumentace se tam dodala a teď jenom čekáme na vyjádření," potvrzuje za majitele Vladim Pešek. Zároveň ale dodává, že rozhodnutí může padnout za týden, ale také třeba za půl roku. „Pro nás by bylo optimální, kdyby se výrobní program našel, kdyby se fabriky spravily a zase rozjely."

Takovou budoucnost továren by rád viděl starosta Skuhrova nad Bělou Milan Bárta. Případná výroba v nich by ale musela být jiná. Některé dřívější technologie, například žárové cínování, se už dnes používat nesmějí.


Zvětšit mapu

Kristýna Štanderová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme