Malé obce mají problémy s opravami méně známých hradů a zámků

Česká republika je výjimečná počtem hradů a zámků. Malé obce ale nemají na opravy historických sídel peníze. Starostové proto pořádají nejrůznější sbírky na jejich záchranu. Příkladem je obec Neplachovice u Opavy, kde šetří každou korunu už mnoho let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zarůstající horní zámek | Foto: Filip Černý

Žádosti o dotace na celkovou rekonstrukci zámku v Neplachovicích byly zatím neúspěšné.

Potřebných 60 milionů korun jsou pro rozpočet obce částkou z říše snů.

„Žádali jsme v loňském roce do Norských fondů, ale bohužel. Jiné dotace už teď nevypadají moc dobře, protože v nových programech to je spíše UNESCO a Národní kulturní památky, což my nejsme,“ vysvětlila nezávislá starostka Dana Schreierová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Malé obce mají problémy s opravami méně známých hradů a zámků. Patří mezi ně i Neplachovice u Opavy. Natáčel redaktor Martin Knitl

Peníze na stavbu plotu kolem zámeckého parku shání obec pomocí prodeje symbolických cihliček. Jedna stojí padesát korun. Plot bude stát přes osm milionů korun. Mnoho jiných možností, jak finance získat, ale v tuto chvíli není.

„Ze spřízněných obcí si jich pár koupili. Mysleli jsme si, že jich bude víc,“ padlo na jednání speciální zámecké komise.

Podobných méně známých zámků a zámečků je v nejbližším okolí přibližně pět. Všechny chátrají. Obyvatelé Neplachovic ale věří, že si našetří aspoň na ten zámecký plot. A pak se uvidí.

Martin Knitl, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme