Malý zájem provází volby i referendum o elektrárně v Milovicích

Ve středních Čechách obyvatelé vybírají téměř ze 30 tisíc kandidátů. Volební účast se tam nijak neodlišuje od celorepublikového průměru. Například v Příbrami přišlo hlasovat 31 procent voličů. Nízká volební účast je v Milovicích, kde se kromě voleb koná i referendum o stavbě obří sluneční elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise místního referenda v Milovicích | Foto: Pavel Pavlas

Jak přiblížil reportér Pavel Pavlas, například na Příbramsku, v místě kde je ze středních Čech nejvyšší nezaměstnanost, přišlo hlasovat konkrétně v Příbrami 31 procent voličů.

„Lidé tam vybírají kandidáty do městského zastupitelstva z 15 politických stran a uskupení. Volby tam zatím probíhají v klidu,“ dodal.

V Novém Kníně u Příbrami, kde voliči vybírají ze tří politických stran a sdružení, se chodí volit do budovy muzea. Konkrétně do místnosti bývalé mincovny.

„Kdysi tu tedy sedával purkmistr, který vybíral od havířů vydolované zlato. Historie se tu tak trochu mísí společně s přítomností a také s budoucností,“ uvedl reportér. Doplnil, že v Novém Kníně odvolilo 30 procent lidí.

Malý zájem o volby i referendum

Na opačném konci středočeského kraje - v Milovicích, kde se kromě voleb koná i referendum o stavbě největší sluneční elektrárny ve střední Evropě na bývalém armádním letišti - včera přišlo hlasovat asi jen 11 procent lidí.

„Ani dnes ráno lidé o volby a hlasování moc zájem neměli. Před čtyřmi lety tady volilo 29 procent lidí a pokud by tam byla stejná účasti letos, tak je referendum neplatné a obří slunečná elektrárna by na bývalém armádním letišti mohla vzniknut. A to bez ohledu na to, jak lidé v referendu rozhodnou. Aby bylo referendum platné, muselo by hlasovat víc jak 35 procent lidí,“ dodal.

Katarína Brezovská, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme