Maminky ze Svitav chtějí více restaurací vhodných i pro děti

O tom, že hamburger s kolou nejsou ideální dětské menu, děti potřebují přebalovací koutek a nebo stoličku k jídlu, se snaží majitele svitavských restaurací přesvědčit kampaň Restaurace přátelská rodině. Přáním autorky kampaně, Moniky Čuhelové, je vytvořit on-line seznam všech restauracích v republice, připravených malé hosty přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

restaurace | Foto: Jan Rosenauer

Jistě to znáte. Přijdete s dětmi do restaurace, kavárny, či většiny cukráren a nastane problém. Chybí nejen hrací koutky pro děti, ale i speciální židle, nebo jídlo vhodné pro naše malé potomky.

„Určitě by bylo fajn, kdyby se ve všech restauracích, kam chodí rodiče s dětmi, chovali k dětem přátelsky. A samozřejmě, aby rodiče dohlíželi na své děti a nenechali je tam volně pobíhat. Ale v momentě, kdy se zařízení přihlásí, že tam jsou děti vítány, tak očekáváme, že tam třeba bude hrací koutek, bude tam židlička, budou mít nějaké nadstandardní vybavení,“ popisuje vedoucí svitavského mateřského centra Krůček, Monika Čuhelová, která je zároveň autorkou kampaně Restaurace přátelská rodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Věry Pavlasové o kampani svitavských maminek za restaurace přátelské rodině

Zatím to je však u nás ve většině kaváren, cukráren i restaurací spíše přáním rodičů malých dětí. Už se to ale lepší, alespoň ve Svitavách, jak tvrdí některé maminky.

„Někde se ta ochota už změnila, určitě k tomu přistupují lépe, půjčí stoličku, ohřejí jídlo. Někde už mají dokonce koutky. Ale jsou situace, kdy se v dětském menu najde hamburger a kola a považují to za výborné dětské menu,“ popisuje jedna z maminek.

„Já raději do restaurací s dětmi moc nechodím, protože mám dva velmi živé syny, a když už tedy takhle chci jít, tak jdeme radši s manželem sami,“ říká další.

Kampaň svitavské maminky vyhodnotí až koncem května. Zatím se snaží přesvědčit majitele restaurací, kaváren a cukráren, aby se zapojili a vytvořili pro děti vhodné prostředí.

„Jak v restauraci, kde se nám vlastně snaží vyjít vstříc ohledně menu, dětského vybavení nebo přebalovacího koutku, tak v cukrárnách se také snaží vyjít vstříc ohledně příborů a tak dál. Musím říct, že se mi zatím nestalo, že by někdo byl vyloženě proti a že by nám nechtěli pomoct,“ tvrdí Andrea Bělovská, jedna ze svitavských maminek, které se do kampaně zapojily.

Celorepubliková síť

Vedoucí mateřského centra Monika Čuhelová věří, že se jejich nápadu chytnou i maminky z podobných center v jiných městech České republiky.

„Úplně můj sen a moje idea by byla taková, že by se nám podařilo zrealizovat webové stránky a tam by si rodiče najeli na město, které jedou navštívit a vyjely by jim tam ty restaurace, kam s dětmi můžou jít a kde to pro ně bude příjemné,“ přibližuje na závěr Čuhelová.

Petra Kotvová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme