Manželský pár chce Ústeckému kraji darovat svůj dům a díla Čapka, Filly nebo Kupky

Manželé Zemanovi ze Žatce chtějí Ústeckému kraji darovat rozsáhlou uměleckou sbírku a dům v památkové rezervaci města. Sbírka obsahuje přes osm set předmětů. Jde zejména o starožitný nábytek, sochy, obrazy nebo sklo a koberce. Její součástí jsou i díla Josefa Čapka, Emila Filly, Františka Kupky nebo Jana Zrzavého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) na otevření výstavy o rekultivacích v Ústeckém kraji v září 2013 v Bruselu | Foto: Ústecký kraj

Manželé předměty hromadili přes 40 let. Součástí je i umění evropských a mimoevropských kultur - například z Německa, Španělska, Afriky a Nepálu.

Radní doporučili zastupitelům tento dar přijmout - rozhodnout by měli začátkem září. Nabízený dům je podle kraje v dobrém stavu a jeho součástí jsou depozitáře.

Podmínkou nabídky manželů Zemanových je to, že by v domě mohli dál bydlet.

Pokud zastupitelé dar schválí, kraj by podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) vše mohl převzít do poloviny příštího roku. O umělecké sbírky by se starala mostecká galerie.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme