Masarykova univerzita v Brně otevřela vlastní mateřskou školku

Nedostatek veřejných mateřských škol je problém celé České republiky. Převis poptávky je často dvoj i vícenásobný. Proto začínají, i když velmi zvolna, přibývat školky firemní. Touto cestou se vydal také jeden z největších zaměstnavatelů v Jihomoravském kraji - Masarykova univerzita, která svoji první miniškoličku otevřela symbolicky právě na Den dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Školku neprovozuje přímo Masarykova univerzita, ale vybrala si pro ni osvědčenou obecně prospěšnou společnost Vesněnka. První hodiny provozu sledovala i ředitelka Vesněnky Jana Benešová.

„Školička Vesněnka2 vznikla díky tomu, že naše starší školička, která byla otevřena v roce 2009, si získala jméno. Podařilo se nám tak navázat kontakt s Masarykovou univerzitou, s fakultou informatiky, která projevila zájem zřídit pilotní firemní školku. Takže dnešním dnem spouštíme její provoz,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Masarykova univerzita v Brně otevřela vlastní mateřskou školku. Natáčel tam reportér Radiožurnálu Ivan Holas.

Podle vedení Fakulty informatiky právě Vesněnka vedle dlouholetých zkušeností nabídla i ideální režim pro zaměstnance vysoké školy, totiž péči o děti v různou denní dobu.

Ve třídě jsou zatím čtyři děti a celá polovina z nich patří účetní Fakulty informatiky Janě Foltýnové, která otevření školičky velmi uvítala.

„Samozřejmě, protože jsem musela děti vozit po rodině. Takže jsme se de facto musela i několikrát pracovně uvolnit. Takže jsem tomuto projektu velice vděčna, že už nemusím zapojovat rodinu a můžu se kvalitně zapojit do pracovního procesu,“ uvedla.

Ve školičce jsou prostory na hraní a odpočinek, kuchyňka a hygienické zázemí. Děti mohou využívat také zahradu a další prostory Vesněnky a účastnit se i jejich programů.

„Během dne se může prostřídat 10 dětí, když jich bude pět na dopoledne a pět na odpoledne. V danou chvíli je to metrážně a z hygienických důvodů maximálně pět dětí, o které se starají dvě profesionální chůvy, pečovatelky,“ přiblížila ředitelka Vesněnky Jana Benešová.

Projekt ovšem počítá s možným rozšířením až na 25 míst. Masarykova univerzita je v Brně první vysokou školou s vlastní školkou. Například Mendelu tu svoji otevře až v listopadu, bude ovšem větší, a třeba Vysoké učení technické teprve dokončuje projekt.

Ivan Holas, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme