Masarykova univerzita zdraží prodloužení studia. Rok navíc vyjde až na 72 tisíc

Za půl roku studia nově zaplatí každý vysokoškolák na Masarykově univerzitě v Brně 36 tisíc korun - pokud si tedy studium nestandardně prodlouží. Na některých fakultách jde o dvojnásobek současné výše poplatku. Vedení univerzity chce donutit studenty zbytečně studium neprodlužovat a zároveň chce získat peníze na odměňování těch, kteří jsou mimořádně úspěšní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysokoškolští studenti

Vysokoškolští studenti | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Gage Skidmore

Akademický senát Masarykovy univerzity schválil sjednocení poplatků za prodloužené studium a také jejich postupné navyšování. Student, který si studium protáhne o více než rok, bude platit.

V prvním semestru 18 tisíc korun a s každým dalším se částka ještě zvýší o 6 tisíc korun, maximálně na 36 tisíc korun za půl roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová pravidla vyměřování poplatků začnou platit příští září. Student, který protáhne o víc než rok, může zaplatit až 36 tisíc za půl roku

„Z vlastní zkušenosti vím, že ten kdo chce, tak to zvládá. A pokud takový případ nastane, kdy to spadne do těch 36 tisíc, tak to je opravdu velký vykřičník a něco se předtím muselo stát,“ popisuje student Vojtěch Kyselý, který pro návrh hlasoval.

Pokud student prodlužuje kvůli nečekaným událostem nebo třeba studijnímu pobytu v cizí zemi, je podle rektora Mikuláše Beka možnost poplatky snížit nebo odpustit.

„Pak se posuzují individuální situace každého studenta a většinou dochází ke korekci toho vyměřeného poplatku se zohledněním právě buď sociálních okolností, zdravotního stavu nebo dalších studijních povinností například v zahraničí,“ uvádí rektor.

Z poplatků hradí univerzita například stipendia mimořádně úspěšným posluchačům. Důležitým cílem je ale i motivace studentů uzavřít studium včas. Podle studenta Jana Skalíka ale může navýšení poplatků některé od studia úplně odradit.

„Domníváme se, že platit 72 tisíc korun za rok, což je maximálně vyměřitelná výše toho poplatku, jim studium nijak neulehčí, nijak je to nemotivuje, naopak je to vlastně od studia bude zdržovat tím, že peníze na poplatek budou muset někde vydělat,“ vysvětluje Skalík.

Nová pravidla vyměřování poplatků začnou platit příští září.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme