Máslový betlém vystavují v Máslovicích u Prahy, je vyroben z 14 kilogramů másla

V Máslovicích u Prahy vystavují už popatnácté netradiční betlém. Jak se dá odvodit z názvu obce, vyrobený je z másla. Na tom letošním se při veřejné dílně podílelo celkem 51 dětí a dospělých, kteří vytvořili na 160 figurek a staveb. Spotřebovali na to 14 kilogramů másla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Máslovicích mají netradiční betlém už popatnácté | Foto: A.Rokosová

„Tady v místnosti je zima kvůli máslu. Někteří vytvořili moc krásné figurky, některým se nepovedly, ale my jsme vystavili všechny. Zbytek figurek a hlavní scénu vytvořili manželé Švarcovi, místní nadšenci,“ vysvětluje Vladimíra Sýkorová, starostka Máslovic a ředitelka tamního muzea.

„Účastníky dílny jsme nijak neomezovali, takže netradičně máme v betlému i čerta, lva, krokodýla nebo několik želv. Jsou tady i pastýři, ale jsou takoví trochu unavení, dva leží, dva sedí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Netradiční máslový betlém mají v Máslovicích u Prahy. Je vyrobený z 14 kilogramů másla a na jeho tvorbě se podílelo 51 lidí

Figury jsou opravdu do detailu propracované a člověk skoro nepozná, že jsou z másla. Například výroba lidské postavy záleží podle starostky na tom, kdo ji dělá a jak zvládá techniku. Z másla nejde modelovat rukama, jako jsou lidé zvyklí u modelíny nebo hlíny. Používá se nůž a dřevěné špachtle.

„Pro výrobu betlému se použilo normální máslo, které ovšem nemůže být šizené a musí mít 82 procent tuku,“ vysvětluje Vladimíra Sýkorová.

Betlém v Máslovicích zůstane do konce ledna. Od druhé poloviny ledna se však vzhled betlému pomalu mění. „Máslo je více žluté, občas se objeví i nějaká černá tečka plísně. Někteří návštěvníci se ptají, jestli si to potom namažeme na chleba, ale já bych to nikomu, ani nepříteli, nepřála jíst,“ dodává.

Betlém tedy na konci ledna skončí v popelnici. Na výrobě dalšího betlému se může podílet kdokoliv. Už teď je termín stanovený na třetí listopadovou neděli roku 2015.

Na výrobě letošního betlému z másla se během veřejné dílny podílelo celkem 51 lidí | Foto: Alena Rokosová

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme