Masopustní Moravské Slovácko brázdil Fašankový autobus

Takzvaný Fašankový autobus dnes ráno vyrazil na cestu po slováckých obcích. Folkloristé a etnografové z Uherského Hradiště tak obnovili tradici společných výjezdů za masopustními zvyky východní Moravy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fašankový autobus v Rudicích

Fašankový autobus v Rudicích | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Osádka historické Karosy navštívila Komňu, Březovou, Strání a Rudice. V posledně jmenované obci čekal na příjezd autobusu spolu s masopustním průvodem i redaktor Roman Verner.

„Základ obchůzky je podobný všude, ale má místní specifika. Rudice jsou ale významné i ostatními zvyky – tady po celý rok probíhá celá spousta akcí, které jsou hluboce zakořeněny v tradici obce,“ upozorňuje ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec, který také přijel Fašankovým autobusem.

Masopustní výjimečnost Rudic spočívá především v tom, že fašank už od 50. let minulého století pořádají výhradně ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o fašankovém autobusu na Slovácku natočil Roman Verner

„Je to tradice. Celé roky to tady pořádají Český svaz žen a Český červený kříž. Vlastně i naše maminky chodily a my pokračujeme. U nás se tomu taky říká ‚babkování‘, že to pořádají baby,“ říká paní Miluše Vysloužilová.

Rudické maškary tradičně zavítaly k domu paní Jaroslavy Kotilové, která průvodu nabízí posezení, kávu a dobroty ve svém dvoře.

„Není o čem mluvit. Bylo to za manžela a chci, aby to bylo pořád. Teplý čaj, groček a takové, to nic není,“ tvrdí skromně dáma, která pohostila více než dvacetihlavou skupinu.

Další zastávkou autobusu je Strání pověstné mimo jiné tancem Pod šable. Jedním z desítek folklorních souborů, které hostí Festival masopustních tradic, jsou také slovenší Šablári z Borského Mikuláše.

Ředitel Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Pavel Popelka připomíná, že ve Strání má mečový tanec nejbohatší choreografii:

„To je na něm výjimečné a také to, že prorostl do vesnice tak, že se s ním chce skoro každý Straňák-chlap nějakým způsobem ztotožnit a chce ho tančit.“

Historické konotace pak hovoří o vojenských iniciačních rituálech nebo zbojnických oslavách.

Lucie Maňourová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme