Mateřská škola v Dubé na Českolipsku zůstane kvůli azbestu zavřená

Odborníci budou znovu měřit hodnoty azbestu v Mateřské škole v Dubé na Českolipsku. Přítomnost rakovinotvorné látky tam zjistili na podzim. V prosinci sice hodnoty klesly pod limit, město chce ale mít jistotu, že než do budovy pustí děti zpátky, bude vše v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalička-školka | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Podle místostarosty Dubé Tomáše Nováka jsou teď předškoláci v provizorních prostorách na místní základní škole. Děti se do budovy mateřské školy vrátí až poté, co krajská hygienická správa během příštího měsíce provede dvě kontrolní měření.

Zdroj azbestu zatím známý není, může být i zvenčí. Stavebně technický průzkum prováděný v listopadu navíc potvrdil už dřívější zjištění, že konstrukční materiály použité ve stavbě azbestová vlákna neobsahují. Nadlimitní hodnoty byly ale ve školce zjištěny i v roce 2008.

Azbest se dříve ve stavebnictví hojně využíval kvůli jeho dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. Azbest je totiž karcinogen a v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit rakovinné bujení.

Igor Maňour, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme