Matka chlapce z Břeclavi se omluvila Romům za synovu lež

Matka patnáctiletého chlapce z Břeclavi se dnes omluvila všem Romům za to, že si syn vymyslel brutální napadení a svedl jej na tuto menšinu. „Omlouvám se, byla to klukovina,“ vzkázala dnes žena. Zvrat v celé události přinesl až včerejší výslech chlapce a jednoho ze svědků na detektoru lži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oksana Živačivská se omlouvá břeclavským Romům | Foto: Vladan Dokoupil

„Když jsem se dozvěděla, jak se událost opravdu odehrála, tak jsem nevěděla, jestli se mám radovat, že svou lehkovážnost přežil, nebo být naštvaná, že obelhal nejen mě, ale i celou zemi,“ řekla chlapcova matka Oksana Zhyvachivska.

„Jsem tady, abych se omluvila v první řadě romské minoritě, Břeclavanům a všem, koho se to dotklo,“ pokračovala zlomeným hlasem Zhyvachivska. Omluvu matky přivítala vedoucí pobočky IQ Roma Servis v Břeclavi Karolína Rejková.

„Myslím si, že je to určitě na místě. Je to postoj, který by udělal asi každý rodič, kterému by se nelíbilo chování vlastního syna, které bylo z velké části obrovsky nezodpovědné,“ řekla Rejková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí pobočky IQ Roma Servis v Břeclavi Karolína Rejková v poledních Ozvěnách dne

Podle předsedy Asociace Romů Vladimíra Galbavého ale samotná omluva nestačí. „Od doby celého dění v rámci vyšetřování do této doby - včerejška - byla napjatá situace,“ vysvětlil ve Stalo se dnes.

Romové tak podle něj budou zvažovat i trestní oznámení, své stanovisko oznámí příští týden.

Chlapec, který byl před několika týdny hospitalizován s těžkým zraněním a jemuž lékaři museli vyoperovat jednu ledvinu, původně tvrdil, že ho napadla skupina místních Romů. Jeho oznámení vyvolalo značné vášně ve městě, kde panuje dlouhodobé napětí mezi většinovou populací a romskou komunitou.

Včera ale policie oznámila, že dotyčný chlapec změnil výpověď a přiznal, že si zranění způsobil sám při pádu z výšky, když na zábradlí předváděl gymnastické cviky. Údajně se bál říct pravdu ze strachu z matky. Ta dnes ráno podle informací ČTK už také zaslala omluvný dopis Michalu Davidovi a vrátila mu darovaných 100 tisíc korun, které zpěvák poslal na rehabilitaci syna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl předseda Asociace Romů Vladimír Galbavý

Silné protiromské nálady ve městě nicméně podle Rejkové ukázaly to, že lidé jsou s některými věcmi spojovanými s Romy nespokojení. „Chceme proto pokračovat v tom, i ve spolupráci s městem a dalšími partnery, abychom tuto situaci řešili,“ doplnila Rejková.

Radnice kvůli údajnému útoku zintenzívnila hlídky v ulicích a do konce roku by podle vyjádření starosty Břeclavi Oldřicha Ryšavého mělo město disponovat také velmi moderním kamerovým systémem. Na těchto opatřeních, která mají zvýšit bezpečnost ve městě, podle starosty nezmění nic ani fakt, že si chlapec celý incident vymyslel.

Policisté při prověřování původní výpovědi vyslechli desítky svědků. Zatím neřekli, jestli proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké právní kroky, například kvůli křivé výpovědi.

Kvůli incidentu žádají romská sdružení premiéra Petra Nečase o zákon, který by umožnil trestně stíhat původce smyšlených případů namířených proti Romům, a také obnovení funkce ministra pro lidská práva.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme