Matka se třemi dětmi přichází v exekuci o výplatu. Kvůli dluhům manžela

Příběh o tom, jak se člověk ne vlastní vinou ocitne na mizině, může vyprávět paní Michaela Korecká z Rokycanska. Pětatřicetiletá matka tří dětí doplatila na podnikání svého manžela. Když se dostal do finančních potíží a neměl jak splácet dluhy, zablokoval exekutor bankovní účet jeho manželce. Michaela Korecká od srpna přichází o výplatu a všechny ostatní peníze. Podle Exekutorské komory ČR se ale zdaleka nejedná o bezvýchodnou situaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

Do skromně zařízeného nájemního bytu v Hrádku u Rokycan se paní Michaela Korecká přestěhovala se třemi malými dětmi letos v červnu. Do té doby bydleli v domě v Rokycanech, který z poloviny vlastní její manžel.

Kvůli statisícovým dluhům mají dům i manželův plat v hledáčku exekutoři. Nepříjemného překvapení se v srpnu dočkala i paní Michaela. „15. srpna jsem si na účtu kontrolovala, jestli už mi přišla výplata. Nepřišla a objevil se mi tam disponibilní zůstatek 0,00,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Michaely Korecké z Rokycanska zaznamenal reportér Lukáš Milota

V rámci takzvaného společného jmění manželů jsou manželé spoluodpovědní i za vzniklé dluhy.

„Pokud soud zahájí exekuci proti jednomu z manželů, a tato se týká i majetku, který spadá do společného jmění manželů, tak platí a vždycky platilo, že dluh může být uspokojen právě z této množiny majetku,“ vysvětluje Petra Báčová z Exekutorské komory ČR.

Dříve soudy při rozhodování tápaly, zda mohou zablokovat i plat nebo účet druhého z manželů. Od letošního ledna to podle novely občanského soudního řádu možné je.

„Už tedy zákon explicitně říká, že je možné postihnout právě i příjem manžela dlužníka, protože zkrátka je společným jměním manželů,“ dodává Petra Báčová.

Paní Michaela splácí dluh 191 tisíc korun. Tvrdí, že se o exekuci dozvěděla náhodou. „Já jsem vlastně nedostala žádné vyjádření.“

Doručovací adresa

Podle Petry Báčové z exekutorské komory je rozhodnutí o exekuci doručováno na adresu trvalého bydliště. Dopisy tak mohly chodit na adresu, kde už paní Michaela s dětmi po odchodu od manžela nebydlela.

„Pakliže se na ní nezdržuju, zbavuju se možnosti přebírat si korespondenci. Rada je jednoduchá, zařídit si v centrální evidenci obyvatel vedle adresy trvalého pobytu ještě doručovací adresu. Anebo si můžu zdarma zřídit datovou schránku,“ radí.

I ve chvíli, kdy exekutor zablokuje bankovní účet, nemusí jít podle ní o bezvýchodnou situaci. „Pokud je postižen bankovní účet, může si jeho vlastník vybrat dvojnásobek životního minima a zákon taky specifikuje, které dávky jsou zcela nepostižitelné. Nikdy to není tak, že vám zbude nula a zůstanete zcela bez prostředků,“ upřesňuje.

Dluhy vzniklé během manželství řeší rozvodový soud

Michaela Korecká této možnosti využila, částka ale rozhodně na provoz čtyřčlenné domácnosti nestačila. „Pomohli mi rodiče, kamarádi,“ přiznává.

Podle Petry Báčové z exekutorské komory existuje nezabavitelná částka zohledněná počtem vyživovaných dětí. Zaměstnavatel tak nemusí vždy posílat celou výplatu na účet postižený exekucí. „Ta nezabavitelná částka pak může být zaměstnavatelem vyplacena jinak,“ vysvětluje.

K současnému vztahu s manželem Michaela Korecká říká: „Vycházíme spolu. Musíme spolu vycházet, protože máme děti.“

S manželem se rozvádí. Podle Petry Báčové z exekutorské komory to je jedna z možností, jak sejmout exekuci z bankovního účtu. Dluhy vzniklé během manželství pak řeší soud v rámci rozvodového řízení.

Článek byl doplněn o vyjádření Exekutorské komory ČR.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme