Meda Mládková besedovala o umění se studenty gymnázia v Ostrově u Karlových Varů

Kunsthistorička a zakladatelka muzea na Kampě Meda Mládková dnes navštívila Ostrov u Karlových Varů. Přijela besedovat se studenty místního gymnázia. Tématem číslo jedna bylo výtvarné umění. Meda Mládková ale hovořila také o svém životě, studiu v zahraničí, o setkáních s Václavem Havlem, Jiřím Voskovcem nebo Františkem Kupkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meda Mládková, sběratelka a mecenáška umění | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Řeč byla ale také o záchraně Sovových mlýnů nebo Werichově vile.

„Oni vidí, že jsem něco udělala a že se mi to povedlo. Že mi sice házeli klacky pod nohy, a to bylo neuvěřitelné, co jsem všechno v Praze prožila, ale já jsem si to dala do hlavy a prosadila jsem to. Takže všechno jde, víte. To já myslím, že je důležité pro ty mladé lidi. Musíte mít to rozhodnutí a pak za tím tvrdě jít,“ říká známá mecenáška českého umění.

Meda Mládková v současné době připravuje zařízení a oživení Werichovy vily, o jejíž správu usilovala několik let. Právě tady se mají konat výstavy i besedy s mladými lidmi nejen o umění.

Zakladatelka muzea Kampa nebyla v regionu poprvé. Už v minulosti s veřejností diskutovala na téma umění a kultura třeba v Karlových Varech. Dnešní besedu zorganizoval Ivan Machek, který na ostrovském gymnáziu vyučuje dějepis a základy společenských věd. K pozvání Medy Mládkové ho inspirovala předešlá setkání na podobných seminářích.

„Kdysi dávno v Praze, jmenovalo se to České prezidentky, kde paní Mládková krátce vystoupila, a potom před pár lety v hotelu Richmond byla beseda o umění a právě tam byla na návštěvě paní Meda Mládková.“

„Já dělám besedy s různými osobnostmi, snažím se o to, aby to byla pestrá škála lidí od filozofie, přes historii, sociologii, pamětníky holocaustu a další. A protože paní Mládkovou obdivuji, byl jsem velmi rád, když se naskytla možnost uskutečnit besedu právě u nás ve škole,“ podotýká Ivan Machek.

Studenti ostrovského gymnázia už v minulosti diskutovali třeba také s ekonomem Tomášem Sedláčkem nebo socioložkou Jiřinou Šiklovou a dalšími.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme