Mělnický soud uložil podmínky v kauze fotbalové korupce, uznal vinnými všech 19 obžalovaných

Okresní soud v Mělníku dnes vynesl podmíněné tresty v kauze fotbalové korupce ve středních Čechách. Uznal vinnými všech 19 obžalovaných, kterým také zakázal na několik let působení ve fotbale. Podle žalobkyně ovlivňovali zápasy středočeských soutěží a rozhodčí dostávali úplatky. Obžalovaní vinu popírají. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupkyně i obžalovaní si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle soudu byly zjevně dostačující mimo jiné policejní odposlechy, které prý doložily, že se uplácelo v nejméně deseti zápasech v roce 2013.

„Klíčové byly odposlechy telefonních hovorů nebo videozáznamy z šaten rozhodčích, kde se nejrůznější věci domlouvaly. To je nejúčinnější zbraň a obávám se, že také jediná účinná, která může zajistit potrestání korupčních hříšníků, ať už ve fotbale nebo i v jiných sportech. To je trumf, proti kterému obhajoba neměla zbraně,“ říká zástupce šéfredaktora deníku Sport Štěpán Filípek.

Podle žalobkyně byly ovlivňovány zápasy krajských soutěží, rozhodčí prý dostávali řádově tisícikoruny. Za podplácení byli odsouzeni i trenéři a funkcionář.

U všech bylo podle žalobkyně prokázáno úmyslné jednání a zároveň odhaleny poměry v krajských soutěžích, kde je, jak uvedla, uplácení považováno za běžnou věc. Za normální je údajně pokládáno i to, že je potřeba odměnit rozhodčího, aby nestranil druhému týmu a řídil zápas objektivně. Obžalovaní to ale popřeli. Tvrdili, že se za dobu, co působí ve fotbale, s korupcí nesetkali.

Nejpřísnější trest, osmnáct měsíců s odkladem na 2,5 roku, vyměřila soudkyně rozhodčímu Janu Beranovi, který na jednání jako jediný dorazil osobně. Ostatní dostali roční nebo patnáctiměsíční tresty, podmíněně odložené na dva roky. Soud také všem obžalovaným zakázal na tři a půl roku působení ve fotbale.

„Korupční dění ve fotbale bohužel nepolevuje a co mě mrzí, že to stojí lidem i ve fotbale na té nejnižší úrovni v řádu tisícovek za to, že to sahá dokonce až do zápasů dorostenců. To mi přijde na celé věci nejodpornější,“ dodává zástupce šéfredaktora deníku Sport Štěpán Filípek.

Veronika Neprašová, Kristýna Nevanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme