Mendlova univerzita využívá lesy mezi Brnem a Moravským krasem už 90 let

Sérií akcí pro odborníky i veřejnost si letos brněnská Mendlova univerzita připomene 90. výročí vzniku Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Někdejší Vysoká škola zemědělská jej získala krátce po svém vzniku v rámci první pozemkové reformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesy na Křivoklátsku jsou v letním období opravdu husté

Lesy na Křivoklátsku jsou v letním období opravdu husté | Foto: Filip Jandourek

Původně šlo o majetek Lichtenštejnů, jméno Masaryk se dostalo do názvu později s prezidentovým výslovným souhlasem. Tak velký a různorodý prostor pro výuku studentů lesnických a dřevařských oborů i vědeckou práci přitom Mendlově univerzitě mnozí závidí.

„My máme více jak 10 tisíc hektarů lesa, který má vysokou úroveň, pečujeme o něho na takové úrovni, že v resortu patříme k nejlepším, já si myslím, že v republice není univerzita nebo jiná instituce, která by měla takovéto zařízení,“ potvrdil rektor Mendlovy univerzity Brno Jaroslav Hlušek.

Les plní řadu zdánlivě protichůdných funkcí. Přestože tou hlavní je příprava lesnických a dřevařských odborníků studujících na Mendelově univerzitě, les slouží rovněž k rekreaci obyvatel Brna a okolí i návštěvám turistů ze vzdálenějších míst.

Třetina území spadá do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, jsou ale i další chráněná místa, o kterých rozhodlo samo vedení podniku.

„Na území ŠLP je množství takzvaných přírodních rezervací, v kterých 90 let probíhá spíše monitoring než klasická hospodářská činnost. V těchto dnech probíhá schvalovací proces nového lesního hospodářského plánu. Je v něm jednoznačně zohledněna tato unikátnost, tyto přírodní rezervace, v kterých probíhá bádání studentů a pedagogů,“ říká současný ředitel Školního lesního podniku Vladimír Dolejský.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme