Měřicí stanice v Mladé Boleslavi má městu pomoci určit zdroje znečištění ovzduší

Mladá Boleslav chce zjistit příčiny znečištění ovzduší ve městě. Kvalita vzduchu se tam totiž rok od roku zhoršuje. Městu se podařilo zapojit se do ekologického projektu, který důvody špatného ovzduší zkoumá. Měřicí stanici dnes instalovali odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze v areálu mladoboleslavského městského stadionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum kvality ovzduší v v areálu mladoboleslavského městského stadionu.

Výzkum kvality ovzduší v v areálu mladoboleslavského městského stadionu. | Foto: Jana Huzilová

Mladá Boleslav je jedním z nemnoha středočeských měst, která mají měřící stanici Českého hydrometeorologického ústavu. Díky tomu se ve městě podrobně sleduje kvalita ovzduší. Ta je čím dál horší. Nikdo však přesně neví, odkud nečistoty do vzduchu přicházejí.

S vlastní iniciativy se problému znečištění ovzduší začal věnovat také přírodovědec a zároveň obyvatel Mladé Boleslavi David Hradiský. Ten se na jaře loňského roku náhodně sešel s autory projektu ve vyskoškolském areálu na Karmeli a zprostředkoval setkání s představiteli města, kterým se výzkum zamlouval.

Mladá Boleslav je průmyslové město. To, že by ovzduší znečišťovala zdejší automobilka nebo teplárna, tomu zástupci města moc nevěří. Spíše si myslí, že za znečištěné ovzduší mohou z 80 procent lokální topeniště a doprava.

Jestli se jejich předpoklady prokážou, ukáže právě měření. Výzkum pak umožní mimo jiné navrhnout opatření, která budou mít prokazatelný vliv na zlepšení kvality ovzduší.

Výsledky by měly být za čtvrt roku

Jelikož se jedná o výzkum, náklady měření budou hrazeny Grantovou agenturou České republiky. Obdobné studie jsou totiž velmi nákladné. V tomto rozsahu až v řádech milionů korun. Jeden výzkumný den stojí údajně okolo 22 tisíc.

Součástí celé měřicí stanice je i vzducholoď, která přináší ještě přesnější měření. Sbírání dat potrvá od 12. do 28. února. Pak budou následovat doplňková měření ze vzduchu.

Vyhodnocování potrvá déle. Obvykle jsou první výsledky známé do měsíce, na přesné výsledky, tedy zjištění zdrojů znečistění, si však Mladá Boleslav bude muset počkat zřejmě až čtvrt roku.

Obdobná měření probíhala v České republice poprvé loni v Ostravě, kde se podařilo řadu zdrojů znečištění odhalit. Mladá Boleslav se podle odborníků stává modelovým městem ve Středočeském kraji, co se týká kvality ovzduší. Špatná situace je i totiž i v dalších městech, například v Kladně či Příbrami.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme