Měsíc po tragédii v Uherském Brodě je ve sbírce pro pozůstalé 1,5 milionu

Měsíc po tragédii v Uherském Brodě, kde 63letý muž zastřelil v restauraci osm lidí a poté i sebe, stále narůstá konto sbírky tamní radnice na pomoc rodinám obětí. K dnešnímu dni je na sbírce už téměř 1,5 milionu korun. Stále také přicházejí peníze od obcí a měst. Lidé ve městě jsou podle starosty Patrika Kunčara stále obezřetní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Uherský Brod

Město Uherský Brod | Foto: Město Uherský Brod

Prvotní šok z tragédie ve městě podle starosty Patrika Kunčara už odezněl.

"Situace už není tak napjatá. Stále mi ale lidé říkají, že jsou obezřetní a opatrní, víc pozorují okolí. Třeba při obědě se někteří lidé rozhlížejí," poznamenal Kunčar.

Sbírka potrvá do konce dubna, teprve poté budou peníze rozděleny.

Zastupitelé města hned po tragédii schválili poskytnutí pomoci pozůstalým až do výše půl milionu korun, z těchto peněz už rodinám nějaké peníze podle starosty šly.

"Pokryly zejména náklady spojené s pohřby," prozradil Kunčar. Zástupci města s pozůstalými průběžně jednají, na uvolňování peněz dohlíží ustanovená komise.

Lidé mohou posílat peníze na pomoc pozůstalým na číslo účtu 6373262/0800, nebo předávat v hotovosti v pokladně městského úřadu v Uherském Brodu.

Neštěstí se stalo v uherskobrodské restauraci Družba 24. února po poledni. Muž vešel do restaurace a bez varování začal střílet po lidech, nepřežilo sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let, střelec k nim neměl žádný vztah. Další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct.

Muž střílel legálně drženou zbraní. Událost vyvolala diskuzi o změnách v udělování zbrojních průkazů. Jednat by se mělo i o rozmístění zásahových jednotek v krajích.

Do Uherského Brodu musela přijet zásahová jednotka z brněnského regionu, protože Zlínský kraj vlastní nemá. Zákrok prověřuje také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie po týdnu od neštěstí, kdy se také v médiích objevily spekulace o rychlosti a průběhu zásahu policie, uvalila na případ informační embargo, informace slíbila poskytnout na konci března.

"Tato dohoda se státním zastupitelstvím stále trvá," řekl dnes zlínský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. V příštím týdnu by se měla policie se zastupitelstvím dohodnout na dalším postupu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme