Města Chomutov i Most využívají peněz z hazardu na podporu sportu a sociálních služeb

V Chomutově se snaží tvrdě regulovat počet heren a hracích přístrojů. Peníze, které tam získají každý rok z hazardu, putují na sport, kulturu a sociální služby. Přesto radnice trvá tom, že zisky z automatů nemohou být důvodem, proč je tolerovat. V Mostě jsou k hernám o poznání smířlivější. I tam za peníze z hazardu podporují sportovce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diskutované hrací automaty

Diskutované hrací automaty | Foto: Michal Trnka

„Je to pořád stejné, vyhláška je nedodržována. Automaty jedou dál. Všude je to stejné, vyhlášku nikdo nedodržuje,“ komentuje situaci chomutovský strážník Filip Prokeš při jedné z kontrol dodržování zákazu heren na území města.

Chomutov povolil hazard jen na dvou místech v bývalých krytech civilní obrany. Herny po celém městě ale vyhlášku nerespektují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak nakládají Chomutov a Most s prostředky získanými od provozovatelů heren, se zajímal Jan Beneš

Chomutovský magistrát dal proto ministerstvu financí podnět ke zrušení desítek licencí na provozování sázkových her a hracích automatů. Ročně přitom město získá z provozu heren téměř třicet milionů korun. Doplňuje chomutovský primátor za ČSSD Jan Mareš:

„Filosofie města je, vracet finanční prostředky z hazardu do podpory volno-časových aktivit, to znamená sport, kultura, sociální věci. Máme tu kategorii podporovaných sportů, tak to je zhruba deset milionů, dalších deset milionů dáváme na ty ostatní aktivity.“

Peníze z hazardu tak získají například neziskové organizace, které se zabývají sociální činností. Dalších zhruba sedm milionů, které město z hazardu získá, putuje do rozpočtové rezervy.

Pokud ale ministerstvo financí zruší na žádost města většinu licencí na provozování hazardu, klesnou citelně i příjmy do městské pokladny. Podle odhadů, ze 27 na 10 milionů korun.

Chomutov kvůli tomu podporu sportu a neziskovek krátit nechce, peníze najde jinde, třeba právě tam, kde je musí vynakládat v souvislosti s hazardem:

„Nemusíte vynakládat tolik finančních prostředků na úklid nebo na městskou policii. Skutečně budete šetřit v té represivní složce a můžete to použít do toho neziskového sektoru,“ plánuje chomutovský primátor za ČSSD Jan Mareš.

Most

Jen o 20 km dál, v Mostě, sice také regulují hazard, regulace se ale týká jen blízkosti od škol, veřejných budov a dětských hřišť. Z hazardu má také ročně mnohem víc peněz než Chomutov. Pokračuje mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková:

„Je to v řádech desítek milionů, za loňský rok ta suma představovala zhruba 41 milionů.“

V propagačních materiálech města se Most prezentuje jako město podporující sport. Reportéra proto zajímá, jestli do sportu jdou také příjmy z heren na území města?

„Město Most přispívá na provoz sportovních zařízení, jmenovat budu například volno-časové areály Benedikt, Matyldu, samozřejmě zimní stadion, aquadrom, skatepark,“ vybrala Alena Sedláčková místa, kam každý rok putují v Mostě peníze z hazardu.

Jen v loňském roce zaplatilo město z provozu heren 34 milionů korun na údržbu sportovišť.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme