Města na Vysočině digitalizují své dějiny, Humpolec vyzývá občany k doplnění kroniky na webu

Města a obce na Vysočině mají části kronik na webu, třeba Velké Meziříčí nebo Ústrašín na Pelhřimovsku. V Humpolci teď vyzývají obyvatele, aby kroniku města vyvěšenou v elektronické podobě pomohli doplnit. Moc zájemců se ale nehlásí a hlavní nápor práce tak stejně zůstává na pracovnici místního muzea.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humpolec

Humpolec | Zdroj: Město Humpolec

„Do kroniky města Humpolec jsem ještě nenahlížela, ale v budoucnu bych se chtěla určitě podívat. To jsem nevěděla, že je v elektronické podobě,“ diví se studentka místního gymnázia Kateřina, že za dějinami Humpolce nemusí do pelhřimovského archivu, kde je kronika zachycující dějiny od roku 1895 uložená.

Teď má radost, že si ji doma jednoduše rozklikne. „Náš pan třídní je totiž dějepisář a klade důraz ve výuce na historii a je důležité, abychom to znali,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Humpolci vyzývají obyvatele, aby pomohli doplnit kroniku města vyvěšenou na webu. Podrobnosti zjišťovala Hana Mikulincová

Novodobé dějiny zachycují muzejníci. Teď se o sběr dat stará Jaroslava Vašíčková. „Na začátku roku vždycky posílám padesát dopisů do všech sdružení, škol a organizací, aby mi poslaly informace,“ popisuje.

Informace pak paní Vašíčková zkompletuje a k práci nastoupí komise. „Většinou na konci dubna se sejde letopisecká komise, která se skládá z šesti členů,“ přibližuje.

Po všech úpravách projde text radou města a vidí ho obyvatelé. S mini připomínkou, aby se upravil název svazu zahrádkářů, se zatím ozvala jen jedna paní.

Blanka Vostrá nechává záznam dějin na městě. jí samotné elektronická podoba kroniky vyhovuje. „Občas na historii nahlédnu. Zajímá mě celkově historie tak sto let zpátky, jak to vypadalo, kde co bylo, fotky, jak to bylo postavené,“ přiznává.

Kromě Humpolce se k digitalizaci kronik přidala i řada dalších měst, třeba Ždírec nad Doubravu nebo Velké Meziříčí. Digitalizační přístroj měli jako první v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme