Města Praha a Říčany se chtějí složit na dluh Olivovy dětské léčebny

Olivova dětská léčebna stojí v Říčanech od konce 19. století. Největší problémy ale zažívá v těchto měsících. Kvůli dluhům jí hrozila insolvence. Řešení teď léčebna s kapacitou sto lůžek hledá nejen společně s Olivovou nadací, která ji zřizuje, ale také s hlavním městem, které její budovu vlastní. A pomoci chtějí i Říčany, kde léčebna sídlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olivova dětská léčebna v Říčanech | Foto: Olivovna

„Pro nás je to velmi dobrá značka, protože mít léčebnu, kde se léčí děti s dýchacími potížemi. To dává punc města, které je čisté, zdravé, kde se dá dýchat,“ říká starosta Říčan Vladimír Kořen zvolený za Klidné město.

Stavba Olivovny patří k nejkrásnějším ve městě, lidé si s ní Říčany spojují. Stačí se zeptat několika místních přímo na náměstí.

Všichni oslovení se také shodují, že mají obavy o budoucnost léčebny. Někteří z nich dokonce podepsali petici za její záchranu. Léčebna teď musí uhradit dluhy ve výši 1,5 milionu korun. Na tom, jak vznikly a kdo za ně může, se bývalé ředitelky nemohou shodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy Olivovy dětské léčebny se zajímala reportérka Alena Rokosová

Teď je vedením léčebny pověřená Viola Břeňová. „My se snažíme opravdu umořovat různě dluhy, jednat s věřiteli. Ale naše léčebna stojí samozřejmě na náboru klientů. Objíždíme ordinace, žádáme, aby sem klienty posílaly,“ popisuje.

Provoz je nyní omezený, ale na konci ledna přijedou do respirační léčebny první klienti.
„Děti s poruchami horních cest dýchacích, pooperační stavy, astma, respirační problémy obecně. Potom tady máme děti na léčení obezity,“ vypočítává Břeňová.

A dodává, že sem jezdí i děti, které mají problémy se zpětným tokem obsahu žaludku do jícnu a následným astmatem nebo poškozením plic.

Praha i Říčany chtějí provoz zachovat

Olivovna byla v roce 1896 otevřena jako vychovatelna pro za zanedbané a opuštěné děti. Podle návrhu manželů Aloise a Luisy Olivových ji postavila Pražská obec. V roce 1926 se z ní stala ozdravovna a od roku 1980 je to léčebna, ve které ale nadále funguje sociální program.

Budova pořád patří městu Praha. To ji za symbolickou částku pronajímá Olivově nadaci, která založila obecně prospěšnou společnost a ta léčebnu řídí. Pomoci s umořením dluhů chce i město Praha, které o zdejší léčebnu stojí. Považuje to za svůj morální závazek.

„Chceme, aby tam zůstala léčebna, ať už to bude provozovat kdokoli. Pokud toho nikdo nebude schopen, existuje i možnost, aby to provozovala přímo hlavní město,“ tvrdí pražský radní z TOP 09 Martin Dlouhý.

Nicméně teď je Praha připravena léčebně pomoci finančně. Chce se ale podílet na jejím řízení a hospodaření, tedy mít své zástupce ve správní a dozorčí radě. A peníze chtějí, ovšem za stejných podmínek, uvolnit i Říčany. Jednat o tom budou už ve čtvrtek dopoledne.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme