Město Hořovice po letech vyjednávání převzalo do své správy zámek

Sedmitisícové Hořovice na Berounsku si pořídily zámek. I když jsou budovy v celém zámeckém areálu v relativně dobrém stavu - v minulých desetiletích se o vše staraly Vojenské lesy – rekonstrukce a přestavba na nové využití bude potřebná. Zástupci města nyní řeší její konkrétní podobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek v Hořovicích | Foto: Petr Kološ

Starosta Ondřej Vaculík, nezávislý za ODS, s dalšími třemi kolegy z radnice stojí na zámeckém nádvoří. Slunce rozpouští poslední zbytky sněhu. Okapy odvádějí z mansardové střechy vodu a je vidět, že na některých místech jsou svody ucpané. Právě jejich čistění tak bude první akcí, kterou nový majitel - město Hořovice - musí starému zámku věnovat.

Klíče převzalo město od Vojenských lesů teprve před pár dny. Po vystoupání do patra se ukáže, že odemknout není jen tak. Na schodech je totiž úplná tma. Prozíravost, se kterou si šéf Městského kulturního centra Jiří Šalena vzal baterku na čelo, je potěšující. Stejně jako když se podaří najít správný klíč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolu se zástupci města se hořovickým zámkem prošel i reporétr Petr Kološ

Pánové z hořovické radnice procházejí byty. Společně hledají ideální zadání pro projektanta. Měl by navrhnout přestavbu, která by nestála moc peněz a udělala by jednotlivé části budovy na sobě nezávislými tak, aby se rekonstrukce mohla zvládnout na etapy.

Kromě služebny policie, knihovny a kanceláří třeba Městského kulturního centra budou v areálu i výstavní prostory. Město prý udělá všechno proto, aby do září byl hotový projekt pro stavební povolení, se kterým by se chtělo ucházet o dotace z takzvaných Norských fondů.

„V každém případě od příštího roku by se mělo začít s rekonstrukcí toho, co chceme, aby se tu co nejrychleji užívalo. A to je Městská knihovna a potom ty části, které by měly sloužit muzeu a galerii. Chceme, aby už třeba v létě probíhaly tady na nádvoří nějaké kulturní akce,“ přeje si starosta Ondřej Vaculík.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme