Město Králův Dvůr hlídá místo městské policie bezpečnostní agentura. Místní to ani nevědí

V Hořovicích na Berounsku se před pár týdny rozhodli pro zřízení městské policie. Pětičlenná posádka vyjde městskou kasu na 4 miliony. V nedalekém jen o málo větším Králově Dvoře mají jen dvoučlennou bezpečnostní službu a město to stojí 250 tisíc korun ročně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Králův Dvůr se zatím obejde bez městské policie

Králův Dvůr se zatím obejde bez městské policie | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

„Krádeže aut jsou tady na denním pořádku, to má ve městě asi každý. Ale že bych se bála o sebe, to ne,“ říká jedna z obyvatelek Králova Dvora. Že místo městské policie hlídá obec bezpečnostní agentura, ani neví.

„Jednou tady bylo, že jsme si museli chodit pro děti do školy. Ochomýtal se tady nějaký pedofil z Berouna, ale už je to dlouho, asi čtyři roky zpátky,“ přiznává.

ODS, z níž je i starosta Králova Dvora Petr Vychodil, měla mezi svými prioritami právě zřízení městské policie. Podle něj je ale vše problém nedostatku peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nepřítomnost městské policie v Králově Dvoře se zaměřil Petr Kološ

Nejde přitom jen o vstupní náklady. Aby si na sebe strážníci alespoň částečně vydělali, museli by podle starosty místním otravovat život.

„Buď městská policie chodí a hlídá u školy a negeneruje vám ani korunu, nebo buzeruje obyvatele Králova Dvora, měří rychlost, aby si na sebe vydělala,“ shrnuje starosta.

Na pořádek ve městě tak místo strážníků dohlíží dva pracovníci bezpečnostní agentury. Za 25 tisíc korun měsíčně projíždějí problémová místa, která chrání především před vandaly.

„Pravomoci městské policie jsou samozřejmě někde jinde, ale když porovnáte náklad 250 tisíc a 4 miliony ročně, je to opravdu dost. Za 3,8 milionu jsme schopní udělat chodníky, cesty a jiné věci,“ vysvětluje Vychodil.

Beroun na bezpečnosti nešetří

V Berouně dávají podle starostky Šárky Endrlové na bezpečnost ročně kolem 10 milionů korun. Podle ní okolní obce chtějí, aby berounští strážníci vyjížděli i k nim.

„Absolutně na to nemáme kapacity, protože mnohdy suplujeme státní policii,“ říká Endrlová.

Podle ní by městskou policii měla mít všechna města, aby se státní policie začala o všechny starat se stejnou intenzitou. Na Beroun prý kvůli jeho dvacetičlenné posádce městských strážníků policisté hřeší.

Situace se může zhoršit koncem příštího roku, kdy od městské policie budou muset odejít strážníci bez středoškolské vzdělání.

„V tu chvíli se srovnají nároky na strážníka a policistu. Ještě obtížněji se nám pak budou hledat lidé, kteří půjdu dělat tuhle veřejnou službu pro lidi, protože dneska je to obrovská řehole,“ uzavírá.starostka.

Beroun netrápí jen vandalové, opilá mládež nebo neukáznění řidiči, což je běžné i jinde. Kvůli blízkosti hlavního města je ve dvacetisícovém Berouně i hodně bezdomovců. I proto by to tu bez městské policie vůbec nešlo.

Petr Kološ, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme