Město Písek má pátý sběrný dvůr, jeho součástí je i kompostárna

V Písku dnes poprvé pro veřejnost otevřeli pátý sběrný dvůr. Jeho součástí je také nová kompostárna. Stála 47 milionů korun a bude zpracovávat biologický odpad z městské zeleně i od píseckých obyvatel samotných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychloběžný drtič v nové kompostárně v Písku | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

„Dobrý den, přinesl jsem vánoční stromek. Kam ho můžu dát?“ takovou otázku budou v nově otevřené písecké kompostárně slýchávat v následujících dvou měsících zřejmě často. Písečtí tam mohou ale přivézt také jiný bioodpad, například trávu, listí, větve a podobně.

„U nás na nové kompostárně jsou připravená místa pro denní přísun takovéhoto materiálu od občanů. Jsou to boxy, kam bude volný přístup. Obsluha tam občany, kteří přivezou zelený matriál z domova, zavede. Aby nám nechodili do provozní části,“ vysvětluje vedoucí životního prostředí Městského úřadu Miloslav Šatra.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Písku otevřeli pátý sběrný dvůr, jeho součástí je i kompostárna. Natáčela tam redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

Doplňuje, že ze zeleného materiálu, který občané přivezou, se pak bude teprve připravovat kompost. „Po denním příjmu nastane úprava vstupní suroviny pro budoucí komposty. Bude procházet přes rychloběžný drtič, který má výhodu v tom, že dokáže zelenou hmotu nadrtit na velikost síta, které tam máme zvolené,“ vysvětluje postup.

„Běžný kompost se dělá na síta 10 krát 10. Pokud budeme chtít do budoucna dělat třeba štěpku, kterou můžeme využívat pro mulčovací plochy, budeme to dělat na menším sítě 5 krát 5,“ upřesňuje.

Zpracovaný bioodpad se tak vrátí zpět k lidem. Podle Miloslava Šatry může například zvelebit park nebo i zahřát domovy.

Rychloběžný drtič v nové kompostárně v Písku | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

„Způsob využití štěpky je v současné době pouze pro potřeby mulčování ve městě Písek. Do budoucna i jako materiál pro teplárnu, po pěti letech udržitelnosti projektu. A případně jej lze prodat i na další výrobky jako kuchyňské linky a podobně,“ přibližuje.

Nový sběrný dvůr s kompostárnou ve Smrkovické ulici v Písku je otevřen denně. Otevírací doba je na webových stránkách Městských služeb.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme