Městská policie v Brně zaměstná dalších pět romských asistentů prevence kriminality
Brněnskou městskou policii od jara posílí další asistenti prevence kriminality z řad Romů. Zatím ve městě působili tři, teď se jejich počet zvýší na osm. Podle strážníků se osvědčili hlavně při řešení problémů s romskou menšinou.
Romští asistenti prevence kriminality působí ve společných hlídkách se strážníky už rok a čtvrt.
Vidět je můžete hlavně v centru Brna, v okolí Cejlu a Bratislavské ulice. Podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema je jejich práce přínosná.
„Asistenti se osvědčili především ve výborném zprostředkovávání kontaktů s romskou komunitou, podařilo se jim zadržet i několik pachatelů trestných činů i přestupků a pomáhají třeba při doprovodu dětí do škol, případně pokud vidí chybějící dopravní značku,“ popsal.
Více informací o romských asistentech prevence kriminality v Brně zjišťovala Vlasta Gajdošíková
Výběrové řízení na nové asistenty se uskuteční během ledna, nastoupit by měli na jaře. „O místo se můžou ucházet zájemci s čistým trestním rejstříkem, bezúhonní, kteří jsou spolehliví a flexibilní,“ dodal Ghanem.
Své místo bude muset ve výběrovém řízení po roce obhájit také stávající romský asistent Ján Polyak. „Na ulici jsme si vydobyli respekt. Mám dojem, že Romové se se mnou baví spíš - třeba nabádají, abych potíral drogy a prostituci, a myslím si, že to kolegovi neřekli. Jsem takový docela dobrý spojovací článek,“ vysvětlil.
Stěžuje si ale na malé kompetence, které brání bojovat s hlavním problémem romské menšiny v Brně, kterým jsou právě drogy.
„Dávka heroinu se prodává za sto korun, takže je dostupná už i malým dětem, které - když dvakrát ušetří za svačinu - si můžou koupit dávku, a z toho plyne další kriminalita. Prostituce mladých holek, které také šly s cenami dolů podle cen drogy, a krádeže. Závislí lidé prostě shání peníze na drogu,“ varuje Polyak. Marnost ale necítí. Dokonce už podal i vlastní návrh, jak situaci řešit.
„Z jeho hlavy například přišel plán, jak udělat různé kontroly právě na užívání drog mezi mladistvými v problémových lokalitách, a tam, kde už nedosáhne městská policie, můžeme zase předat informace státní policii a řetězec může začít už právě u asistentů,“ říká Jakub Ghanem.
Plat romských asistentů nebude stát město ani korunu. Půjde totiž z fondu Evropské unie.