Městská policie v Karlových Varech spustila nový systém fungování linky 156

Tísňová linka 156 městské policie v Karlových Varech pracuje v novém režimu. Do projektu se zapojila i další čtyři velká města z okolí - Ostrov, Nejdek, Sokolov a Chodov. Systém by měl zajistit, aby se lidé dovolali do správné služebny městských strážníků. To se až dosud úplně nedařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonní centum tísňového volání 112, call centrum (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Občané se chtěli dovolat na městskou policii do Ostrova, vytočili číslo 156 a okamžitě byli přepojeni do Karlových Varů, kde tento hovor nemohl být zpětně přepojen. To, že jim dozorčí služba předala telefonní číslo na nás, už ti občané neakceptovali, a proto jsme hledali řešení, jak tuto věc zkvalitnit,“ vysvětlil základní problém Ladislav Martínek z městské policie v Ostrově u Karlových Varů.

Lidé sice volali správné číslo městské policie, ovšem dovolali se často do jiného města. Právě to by měl odstranit nový systém, který spustila městská policie v Karlových Varech do ostrého provozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karlovy Vary spustily nový systém tísňové linky 156. Do projektu se zapojila další čtyři velká města z okolí. Reportáž Zdeňka Trnky

„Úderem 10. hodiny jsme spustili pilot na tísňové lince 156. Důležité je, že lidé se dovolají dle volby na konkrétní městskou policii, kam potřebují, a nebude docházet k tomu, že lidé například z Nejdku nebo Ostrova se dovolávali do našeho města. Tím samozřejmě vznikaly dlouhé prodlevy při vyslání konkrétní hlídky na místo,“ řekl šéf karlovarských strážníků Marcel Vlasák s tím, že nový systém by měl pomoci zejména občanům v okolních městech.

Po vytočení 156 se ale operátor hned neozve - lidé v nouzi budou komunikovat nejprve s automatem, což je slabina celého systému.

„Občan se teď dovolá na automat, který ho velice rychle navede na provolbu dané městské policie, na níž se potřebuje dovolat. V případě, že by občan v danou chvíli nezareagoval, hláška se zopakuje znovu, a pokud by ani pak nedošlo k nějaké reakci, dojde k automatickému spojení na karlovarskou městskou policii,“ přiblížil Marcel Vlasák.

Do dvou měsíců by podle něj chtěli projekt vyhodnotit, a pokud s ním nebudou žádné potíže, jeho provoz už poběží natrvalo. Obdobně jako v Karlových Varech začal fungovat stejný systém pro Sokolov a Chodov.

„Mimo našich dvou okresů, karlovarského a sokolovského, s tím počítá i Cheb a máme už i informace i z jiných částí republiky, že by takovýto systém uvítali.“

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme