Městskou policii v malých obcích na Třebíčsku nahrazuje soukromá bezpečnostní služba

Soukromá bezpečnostní agentura nahrazuje na Třebíčsku městskou policii. Říkají si Horáčtí strážníci a jejich služeb už využívá několik obcí. Je mezi nimi například i městys Vladislav. Teď zvažují využití služeb Horáckých strážníků také Okříšky, kde před nedávnem státní policie zrušila své obvodní oddělení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňová opatření v Rudíkově na Třebíčsku stála několik milionů

Protipovodňová opatření v Rudíkově na Třebíčsku stála několik milionů | Foto: Michal Malý

Horácké strážníky využívá například Rudíkov. „Pro nás to byla výzva vzhledem k množství krádeží, které tady za poslední rok nebo dva byly. Byly to až desítky krádeží ročně a byla to i vloupání do rodinných domků během noci, ve spánku. Je tady šance to snížit nebo eliminovat tím, že tady bude někdo přítomný několikrát za noc,“ říká starostka Rudíkova Jana Nožičková.

Úkoly pracovníků agentury jsou různé. Soukromí šerifové hlídají kostely, fary, ale i obecní úřady, hřbitovy a kulturní domy. Chrání obyvatele před zloději a nájezdy sběračů barevných kovů. Podle majitele agentury Rostislava Veselého je důležitý i samotný psychologický efekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Horáckých strážnících natáčel redaktor Michal Malý

„Vnímají to hlavně občané, protože vidí, že to vozidlo, tak hlídka, která přijede do obce, že fyzicky kontroluje objekty, prochází objekty, prochází hřbitov, takže občané si toho velice všímají,“ podotýká Veselý. A podle něj si toho všímají i pachatelé.

Náplň práce však nespočívá jen v hlídkování. O uplynulém víkendu například šerifové střežili zábavu v Rudíkově. V rámci prevence kriminality tam také radí seniorům, jak nenaletět, a pořádají pro děti přednášky o drogové problematice. Ve Vladislavi před základní školou pak v poledne hlídají přechod.

Reakce ze strany policie jsou rozporuplné. Prevenci vítají, ale mají obavy, aby vše nepřerostlo v jakousi domobranu. Vždyť příslušník bezpečnostní agentury má pravomoci jen jako každý jiný běžný občan.

Obec za službu soukromých strážníků zaplatí měsíčně dva až pět tisíc korun, v závislosti na velikosti území a také na individuálních požadavcích.

V porovnání s klasickým městským strážníkem, který přijde včetně odvodů na daních zhruba na 60 tisíc měsíčně, je to určitě úspora. Existují však i jiné možnosti.

Třeba městys Želetava uzavřel veřejnoprávní smlouvu s Moravskými Budějovicemi a využívá jejich městské strážníky, kteří v obci mohou měřit například rychlost. A Želetava platí pouze za jednotlivé úkony – řádově stokoruny.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme