Městům chybí pomoc nově odsouzených, soudy zaměstnává amnestie

Soudy jsou zahlcené rozhodováním o amnestiích a další práci zatím odsouvají. Jenom v Ústí nad Labem tak padly od začátku roku jen dva rozsudky na alternativní tresty. Na pomoc odsouzených přitom čeká na pět desítek měst a organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně

Krajský soud v Brně | Foto: Eva Odstrčilová | Zdroj: Český rozhlas

„Všichni jsou sice netrpěliví, ale nedá se říct, že by nás nějak bombardovali telefonáty. Situaci berou takovou, jaká je," popisuje probační úřednice Eva Uličná.

I kdyby chtěla poslat na pomoc s čerstvě napadaným sněhem odsouzené k alternativním trestům, tak nemá koho.

Podle její šéfové Aleny Hrbkové mají soudy teď jinou práci: „Soudy teď prioritně řeší otázku amnestie, je to spojeno samozřejmě s administrativou. "

Na nových dvacet odsouzených stále čekají i v ústeckém domově důchodců. „U nás vlastně byli využívaní klienti probační služby na údržbu a pomocné práce v kuchyni. Byly to práce, které vlastně pomáhaly našim zaměstnancům," říká ředitel domova Petr Boťanský.

O dvě patra níž v kuchyni na potrestané pomocníky s láskou vzpomíná kuchařka Alice Pastorová. Místo odsouzených teď sama umývá stovky talířů každý den. „Já jsem s nima byla spokojená. To jsme ani nestačili, brali nám pod rukama nádobí. Byli perfektní, protože se snažili být nejlepší," popisuje kuchařka.

Pomocné ruce také chybí v ústeckých ulicích. Podle zástupce ředitele městské policie Jana Novotného koncem roku přicházelo uklízet přes sedmdesát lidí.

„Nemáme žádného alternativně odsouzeného, bohužel nám to udělalo čáru přes rozpočet, protože jsme měli připravené práce pro ně. V současné době na dopravním hřišti uklízejí sami strážníci," popisuje Novotný.

Kdy se situace zlepší, si zatím nikdo netroufá odhadnout.

Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme