Mezi budoucími zahradníky se v Kuníně učí i autisté, kteří svůj svět našli uprostřed zeleně

Zahradnictví v Kuníně na Novojičínsku má šikovné pomocníky. Ohánějí se rýčem a učí se rozumět kytkám a hlíně. Mezi mladými z odborného učiliště a praktické školy z Nového Jičína je ovšem i několik autistů, kterým život komplikuje hendikep. Potřebují asistenci a co nejméně změn. Svůj svět našli na poli a ve skleníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hobby magazínu budeme i zahradničit

V Hobby magazínu budeme i zahradničit | Foto: Fotobanka PhotoRack

Vedle výřečného Tomáše pracuje s rýčem naopak spíš zamlklý Martin. Je autista, stejně jako několik dalších spolužáků, které má pod křídly odborné učiliště a praktická škola z Nového Jičína.

V Kuníně se mládež učí na zahradníky. V zahradnictví našli svůj svět, který nekomplikují žádné nečekané změny, mají své tempo a někteří taky odbornou asistenci, která jim se svěřenými úkoly pomáhá.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kunínském zahradnictví, kde se mezi ostatní mládeží učí na zahradníka i několik autistů, natáčela Petra Štrymplová

„Dostávají různé práce, což na dílnách není možné zprostředkovat. Jde například o ošetřování sadby, výsadba zeleniny, rajčat,“ říká jejich učitelka Petra Kolypková.

„Autisté mají rádi prostředí, které není vybočující, nemění se. Je radost s nimi spolupracovat, protože ti lidé vás dobíjí zvláštní energií,“ dodává Bronislav Novosad, zaměstnanec kunínského zahradnictví.

Petra Štrymplová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme