Mezi budoucími zahradníky se v Kuníně učí i autisté, kteří svůj svět našli uprostřed zeleně

Zahradnictví v Kuníně na Novojičínsku má šikovné pomocníky. Ohánějí se rýčem a učí se rozumět kytkám a hlíně. Mezi mladými z odborného učiliště a praktické školy z Nového Jičína je ovšem i několik autistů, kterým život komplikuje hendikep. Potřebují asistenci a co nejméně změn. Svůj svět našli na poli a ve skleníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hobby magazínu budeme i zahradničit | Foto: Fotobanka PhotoRack

Vedle výřečného Tomáše pracuje s rýčem naopak spíš zamlklý Martin. Je autista, stejně jako několik dalších spolužáků, které má pod křídly odborné učiliště a praktická škola z Nového Jičína.

V Kuníně se mládež učí na zahradníky. V zahradnictví našli svůj svět, který nekomplikují žádné nečekané změny, mají své tempo a někteří taky odbornou asistenci, která jim se svěřenými úkoly pomáhá.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kunínském zahradnictví, kde se mezi ostatní mládeží učí na zahradníka i několik autistů, natáčela Petra Štrymplová

„Dostávají různé práce, což na dílnách není možné zprostředkovat. Jde například o ošetřování sadby, výsadba zeleniny, rajčat,“ říká jejich učitelka Petra Kolypková.

„Autisté mají rádi prostředí, které není vybočující, nemění se. Je radost s nimi spolupracovat, protože ti lidé vás dobíjí zvláštní energií,“ dodává Bronislav Novosad, zaměstnanec kunínského zahradnictví.

Petra Štrymplová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme