Mezi kandidáty na zástupce ombudsmana je i Filip Dienstbier z olomoucké právnické fakulty

Senát bude na dnes zahájeném zasedání rozhodovat i o budoucím zástupci ombudsmana. Nejčastěji se mluví o sociálnědemokratickém poslanci Stanislavu Křečkovi, kterého navrhl prezident Václav Klaus. Jeho protikandidáty jsou bývalý senátor za ODS Pavel Čáslava a odborník na správní právo Filip Dienstbier z olomoucké právnické fakulty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Dienstbier svou dosavadní spolupráci s ochráncem veřejných práv chce využít například v koncepční činnosti ve veřejné správě.

„S určitou nadsázkou se dá říct, že veřejných ochránce práv je vlastně orgánem parlamentu. Není to tak formálně, ale je sněmovnou ustavován, jí předkládá své zprávy. Zcela nepochybně by byla chyba, kdyby stát zkušenost, která se v kanceláři veřejného ochránce práv hromadí z vyřizování jednotlivých žádostí, nevyužil,“ míní kandidát na zástupce ombudsmana Dienstbier.

„Mimo jiné při tvorbě nové legislativy, případně při úpravách staré, ale také v jiných případech, při přípravě koncepčních dokumentů a tak dále,“ dodává na správní právo Filip Dienstbier z olomoucké právnické fakulty.

Senát by měl z kandidátů vybrat a doporučit Poslanecké sněmovně maximálně dva. Nového zástupce veřejného ochránce práv by pak měla vybrat sněmovna do poloviny února, kdy končí mandát nynější ombudsmanově zástupkyni Jitce Seitlové.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme