Mezi Polnou a Dobronínem možná znovu pojede vlak. Trať bude na prodej

Lidé na Jihlavsku by mohli znovu cestovat vlakem z Polné do Dobronína a zpět. Správa železniční dopravní cesty chce totiž nabídnout tratě, které jsou dlouhodobě prázdné, jiným přepravcům. Mezi obcemi na Jihlavsku vlak nejezdí už více než třicet let a místní by byli za obnovené spoje rádi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak, železnice | Foto: Eva Odstrčilová

„To jsou většinou tratě, které nejsou rentabilní. Náklady na údržbu jsou tam vyšší než samotný výnos,“ říká mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Prodej železnice ale může trvat dlouho, musí ho schválit několik institucí. Správa železniční dopravní cesty zatím shání potřebné souhlasy:

„Až tohle to kolečko proběhne a všichni se k tomu vyjádří kladně, vyhlásíme veřejnou výběrovou zakázku. Je tam podmínka, že ten, kdo trať získá, musí minimálně pět let provozovat osobní dopravu,“ doplnil mluvčí.

Zájem o provoz železnice by měly i Jindřichohradecké místní dráhy, se kterými na Vysočině už cestující jezdí. Do věci by se však podle jednoho z jednatelů Jiřího Pavla musel zapojit i Kraj Vysočina:

„Kdyby Kraj Vysočina vypisoval výběrové řízení na zajištění dopravní obslužnosti, a to asi kdekoli, nejenom na trati Dobronín - Polná nebo tady ty regionální místní dráhy, určitě bychom se chtěli zúčastnit.“

„V kraji Vysočina podnikáme, takže by to krásně pasovalo do rozšíření předmětu podnikání,“ potvrdil Pavel.

Kromě tratě mezi Dobronínem a Polnou chce Správa železniční dopravní cesty nabídnout k prodeji i úsek mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí.

Po trati z Dobronína do Polné vlaky už třicet let nejezdí | Foto: Andrea Kratochvílová

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme