Mezi středočeskými školami vede ve sběru elektroodpadu ZŠ z Křivoklátu

Školáci ve středních Čechách se snaží žít ekologicky. Netřídí jen papír, plast a sklo, ale sbírají i elektroodpad. Vůbec nejvíce vysloužilých elektrospotřebičů odevzdala loni ve sběrně Základní a mateřská škola z Křivoklátu na Rakovnicku - 9,5 tuny. Vyhrála proto speciální soutěž nazvanou Ukliďme si svět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tříděný odpad, elektroodpad, kontejner

tříděný odpad, elektroodpad, kontejner | Foto: Eva Odstrčilová

Vysloužilé tiskárny, televize, lednice nebo mobilní telefony. O všechna tato zařízení se zdejší školáci v uplynulém roce zajímali.

V přepočtu donesl každý žák do školy přes 63 kilogramů elektroodpadu. Přispěla i rodina čtrnáctileté Terezy Pavlíkové, která chodí do osmé třídy.

„Donesli jsme dvě ledničky, vzali jsme je z rodinného podniku,“ říká Tereza. Sběr elektrospotřebičů je podle ní důležitý kvůli ochraně životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o sběru elektroodpadu ve Středočeském kraji připravil Pavel Pavlas

Škola dostane za každý odevzdaný velký elektrospotřebič 150 korun. Podle učitelky Jitky Rajnyšové jsou výhra v soutěži a peníze tou správnou motivací.

„Protože už jsme od začátku v systému Ukliďme si svět, tak děti samy motivují rodiče tím, že je donutí odvézt starý elektrospotřebič ke škole, protože už jsme několikrát vyhráli a děti za tím vidí alespoň odměnu,“ vysvětluje.

Od Středočeského kraje, který je spolupořadatelem soutěže, pak škola dostane jako odměnu přes 10 tisíc korun. „Poslední peníze, které jsme získali, šly na vybavení třídy angličtiny, takže to byly nové lavice a židle, a pak jsou to třeba také výukové programy, které si běžně škola z našeho rozpočtu nemůže dovolit,“ dodává Rajnyšová.

Dospělí třídí elektroodpad méně

Do soutěže Ukliďme si svět se ve Středočeském kraji přihlásilo přes 13 tisíc školáků. Naopak dospělé obyvatele sběr elektroodpadu přestává zajímat. Dokládají to aktuální statistiky. V loňském roce Středočeši odevzdali ve sběrnách témeř 3200 tun elektrických zařízení. To je o 200 tun méně než v roce 2011.

„Sběr elektroodpadu v posledním období stagnuje, kopíruje to krizi, kdy se prodává i méně spotřebičů, nicméně Středočeský kraj na tom není v porovnání s ostatními kraji vůbec špatně, drží se mezi prvními pěti kraji, které jsou nejúspěšnější v rámci celé České republiky,“ popsala možné důvody poklesu zájmu lidí Taťána Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení jedné z firem, která na sběru elektroodpadu spolupracuje se Středočeským krajem.

Dodala, že si pokles uvědomují i čelní představitelé Evropské unie. Proto změnili povinné kvóty, které určují, kolik kilogramů elektroodpadu má každá členská země vytřídit.

„Od roku 2008 musí Česká republika zpětně odebrat z domácností čtyři kilogramy na osobu za rok. Od roku 2016 se proces mění a budeme muset sebrat více než 40 procent toho, co se uvede na trh, ku tomu, co se zpětně odebere,“ poznamenala Pokorná. Jestli se tato kvóta podaří naplnit, není jasné.

Pavel Pavlas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme